CUMPA'da yeni yıl hareketliliği

30.12.2017         

Yeni yıla sayılı gün kala 2017'nin son CUMPA'sı kuruldu. Diğer pazarlara nazaran yeni yıl yoğunluğunun yaşandığı pazarda, esnafın yüzü gülerken, yeni yıl hareketliliğinin ise diğer yıllara göre düşük olduğu belirtildi. Yoğunluktan genel olarak memnun olduklarını dile getiren esnaf, yoğunluğun diğer yıllara göre düşük olmasını vatandaşın peşin harcama yapamayıp kredi kartları ile alışveriş yapmak zorunda kalmasına bağladı.

 2017 yılının son pazarı 2017’nin son Cuma pazarında büyük yoğunluk yaşandı. Çanakkaleli vatandaşlar yeni, yıl alıverişlerini pazardan yaparken, esnafta durumdan memnuniyetini dile getirdi. En çok mandalina, portakal gibi meyvelerin tercih edildiğini belirten esnaf, peşin alışveriş zor olsa da vatandaşın pazarı unutmamalarının sevindirici olduğunu dile getirdi. Yoğunluğun memnuniyet verici olduğunu ifade eden esnaf, bu yoğunluğun diğer yıllara göre düşük olduğunu da ifadelerine ekledi. Düşüşün, vatandaşın peşin alışveriş yapamamasına bağlayan esnaf Furkan Sabır; “Yılbaşı öncesi son Cuma Pazarı olmasından belli bir yoğunluk var. Bu bizim için sevindirici ancak beklentimiz daha büyüktü. Bu sene özellikle diğer senelere göre daha düşük çünkü vatandaşlarda eskisi gibi Pazar kültürü kalmadığını düşünüyorum. Birde çevremizdeki market zincirlerinin çoğalması bizi çok etkiledi diğer senelere göre. Fiyatlar, pazarın genelinde yüksek bunun asıl nedenlerinden bir tanesi de havaların soğumaması, yine de birçok vatandaşın pazarı unutmamış olması sevindirici. Diğer pazara nazaran yılbaşı yoğunluğunun olduğu bir pazar yaşadık” dedi. Pazar fiyatları konusunda düşüncelerini aktaran Pazarcı Ümit Yıldız ise Pazar fiyatlarının uygun olduğunu belirtirken ürünlerin hal çıkışında artış yaşadığını söyledi. 


Pazarcı Ümit Yıldız; “Pazar fiyatları değil hal fiyatları yüksek. Ürünlerin hal çıkış fiyatları yüksek tutuluyor. Yani bu yağmurlu havaya göre bu fiyatlar normal. Bu Cuma diğer cumalara göre yılbaşı olması dolayısıyla daha hareketli bu bizim için sevindirici fakat beklediğimizden az. Çünkü her yılbaşı çok hareketli olması lazım umarım yılsonu olan Pazar günü daha hareketli olur” dedi.
(Zeynep Kocaman)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER