Erkek "Unutulmasın ki, son sözü halk söyler"

08.01.2020         

İstanbul Havalimanı, geçtiğimiz gece bazı kaynaklara göre 'dünya rötar sıralamasında' 1'inci sıraya yükseldi. İç ve dış hat seferlerinde uçuş iptallerinin olduğu İstanbul Havalimanı ile ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek; "Sizin önceliğiniz halk değil, yandaşlar ve cepleriniz olabilir ama unutulmasın ki son sözü halk söyler!" dedi.

 İnişlerde ortalama 68 dakika, kalkışta 30 dakikayı bulan rötar verisinin kayıtlara geçtiği İstanbul Havalimanı, bazı haber kaynaklarına göre ‘dünya rötar sıralamasında’ 1’inci sıraya yükseldi. İç ve dış hat seferlerinde uçuş iptallerinin devam ettiği belirtildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, Twitter sosyal medya hesabı üzerinden ‘İstanbul Havalimanı’ değerlendirmesinde bulundu. “İki havalimanı varken yenisi yapılması doğru muydu? Atatürk Havalimanı neden yıkılıyor?” gibi sorular soran CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasıyla birlikte çevresindeki otel ve ticari işletmelerin kayıplarının yıllık yaklaşık 580 milyon Euro’ya ulaştığını ifade etti. Milletvekili Erkek, Atatürk Havalimanı kapatılmaması halinde 15 bin kişiye istihdam sağlayacağını da sözlerine ekledi. ‘halk için mi yandaş için mi proje yapıyorsunuz?’ sorusunun akıllara geldiğini söyleyen Erkek; “Siz istersiniz, keyfiniz ve şahsınız ister de, önemli olan, bilimin, tekniğin ve doğanın ne diyeceğidir. İki havalimanına dair veriler karşılaştırılacak olursa, ‘halk için mi yandaş için mi proje yapıyorsunuz?’ sorusu herkesin aklına geliyor. Sizin önceliğiniz halk değil, yandaşlar ve cepleriniz olabilir ama unutulmasın ki son sözü halk söyler!” dedi. 

 
 
“Sizin önceliğiniz halk değil, yandaşlar ve ceplerinizdir”
CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Havalimanı, Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek; “12 yıl boyunca, yılda ortalama 68-87 milyon yolcu garantisinin verildiği, otopark, Duty Free, ticari alan kiraları ve yönetim gelirlerinden devletin pay almadığı, inşaat ve kira maliyetiyle 35.2 milyar Euro’ya mal olan İstanbul Havalimanı, neredeyse kullanılamaz durumda. İki havalimanı varken yenisi yapılması doğru muydu? Hadi bu tartışmayı kenara koyalım. Atatürk Havalimanı neden yıkılıyor? İstanbul bir metropol değil mi? Dünya metropollerine bakalım, Londra ve New York`ta 6, Los Angeles ve Seattle`da 5, Paris Moskova, Tokyo`da 4, Osaka, Buenos Aires, Orlando, Kopenhag`ta 3 havalimanı var. Üstelik olası İstanbul depreminde lojistik açısından çok iyi konumda olan Atatürk Havalimanı`ndan kalkan uçakların 150 bin civarı göçmen kuşa çarpma riski varken, İstanbul Havalimanı için bu rakam 550 bin civarı. Atatürk Havalimanı çevresindeki otel ve ticari işletmelerin kayıpları ise, yıllık yaklaşık 580 milyon Euro ve kapatılmasaydı, bu havalimanı yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlayacaktı. Rüzgârın hesaba katılmadığını anlamış olduk da, bunlar hiç mi hesaba katılmadı? Peki, uçmasak da görmesek de her yurttaşımızın cebinden İstanbul Havalimanı için ne çıkacak? Dış hat giden 20 Euro, dış hat aktarması 5 Euro, iç-dış hat aktarma 3 Euro yolcu başına garanti verilmiş. 12 yılın sonunda bu rakam 6 milyar 300 milyon Euro’ya denk geliyor. ‘İsteseniz de istemesiniz de yapılacak’, ‘bura benim hayalim’ ya da ‘şahsım’ gibi bir mantık, 2 gündür rüzgâr nedeniyle İstanbul Havalimanı`nda olanları yaşatır. Siz istersiniz, keyfiniz ve şahsınız ister de, önemli olan, bilimin, tekniğin ve doğanın ne diyeceğidir. İki havalimanına dair veriler karşılaştırılacak olursa, ‘halk için mi yandaş için mi proje yapıyorsunuz?’ sorusu herkesin aklına geliyor. Sizin önceliğiniz halk değil, yandaşlar ve cepleriniz olabilir ama unutulmasın ki son sözü halk söyler!” dedi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

"Veremeyecek hesabım yok"
30.11.2020    3167
Korona her yerde
28.11.2020    2117
Kayıp hayvanları drone buldu
25.11.2020    1121