Fileler boşalıyor

30.09.2018         

Pazar fiyatları, her hafta artmaya devam ediyor. Vatandaşın mutfak ve giyim ihtiyaçlarını karşıladığı pazaryerindeki fiyatlar, pazardaki alışveriş potansiyelini biraz daha düşürüyor.

 Yaklaşık 1 buçuk ay önceye kadar 2 lira olan ortalama ürün fiyatı, bugünlerde 4 ila 5 lira arasında seyrediyor. Ekonominin kalbi olarak nitelendirilen pazaryerindeki fiyatlar, alışveriş potansiyelini oldukça düşürdü. Pazaryerindeki fiyatların son derece pahalı olduğu belirten vatandaş, bu fiyatlara mutfak alışverişi yapmanın zor olduğunu söyledi. Pazarın genel olarak pahalı olduğunu kabul eden esnaf, vatandaşın alım gücünün zaten düşük olduğunu ve bu fiyatlarla alışveriş yapılmasının zor olduğunu söylüyorlar. Ekonomideki dalgalanmanın ve döviz kurlarındaki artışın tarım sektörünü oldukça kötü etkilediğini belirten esnaf, tarımdaki temel ihtiyaçlara gelen zamların otomatikman pazara yansıdığını söyledi. Esnaf, girdilerde son aylarda yüzde 100’ün üzerinde artış olduğunu söyleyerek, girdi fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

 
Temel gıdalardaki artış, mutfağa yansıdı
Haftalık mutfak ve giyim ihtiyacını karşılamak için pazaryerinde alışveriş yapmayı tercih eden vatandaş, temel gıda maddeleri arasında bulunan domates, patates, soğan, sarımsak ve salatalık gibi ürünlerin son derece pahalı olduğunu söyledi. Domates 4-5, patates 3.5, soğan 3.5, sarımsak 5, limon 6, patlıcan 5, mantar 7, bamya 8 lira civarında seyrediyor.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER