Kadınlar böyle seslendi; "Batsın bu dünya, biz yeniden yaparız"

11.03.2018         

Çanakkale, Dünya Emekçi Kadınlar Gününü sloganlar ve halaylarla kutladı. 8 Mart 1857 yılında ABD'nin New York kentinde grev yapan 129 kadın çıkan yangın sonucu hayatını kaybetti. Birleşik Milletler (BM), bunun üzerine 8 Mart 1975 yılında, o günü 'Dünya Emekçi Kadınlar Günü' olarak ilan etti.

 Çanakkaleli kadınlar, her yıl coşkuyla kutladıkları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü, bu yıl da büyük bir coşku ve heyecan ile kutladılar. 8 Mart 1857 tarihinde ABD`nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istedikleri için bir tekstil fabrikasında greve başladılar. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. 8 Mart, 1975 yılında BM tarafından Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilan edildi. Çanakkaleli kadınlar, eski Salı Pazarı mevkiinde başlattıkları yürüyüşlerine, sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’nda son verdiler. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasının ardından çekilen halaylarla kutlandı. Cumhuriyet meydanındaki basın açıklamasını Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Kadın Sekreteri ve aynı zamanda Çanakkale Kadın Platformu Sözcüsü Sevim Kırnıç okudu. Kırnıç, kadınların, özellikle yürüyüşlerde şiddete maruz kaldığını öne çıkardığı açıklamasında, Başbakan Binali Yıldırım’ın Manisa’da 5’inci Olağan Gençlik Kongresinde yaptığı konuşmayı hatırlatarak; “Geçtiğimiz pazar günü, pek çok kentte, kadınlar alanlara çıkarak cinsiyet eşitliği için ve kadına yönelik şiddete karşı taleplerinin yanı sıra ‘OHAL’e hayır’, ‘Savaşa hayır’ taleplerini haykırdı. Kadınların sokaklara çıkıp taleplerini haykırdığı saatlerde Manisa’da 5’inci Olağan Gençlik Kongresinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, AKP’li kadınların, ‘Kadına kalkan eller kırılsın’ sloganlarına ‘Kadına kalkan eller kırılsın’ diyerek yanıt veriyordu. Ama Başbakan böyle konuşurken Çorlu ve Ankara’da Başbakanın ve hükümetinin emrindeki güvenlik güçleri, kadınlara ‘El kaldırıyor’, eşitlik talep eden ve şiddete hayır diyen kadınlara, ‘Alın size eşitlik’, ‘Alın size şiddete hayır demek’ dercesine kadınları copluyor, gözaltına alıyordu! 


“Türkiye cinsiyet eşitliğinde son sıralardadır”
Kadın, erkek eşitliliğini ve kadının dünya genelindeki sıralamasını açıklayan Kırnıç; “Kuşkusuz ki, 4 Mart günü, Manisa, Ankara, Çorlu ekseninde oluşan bu ironik tablo, hiç de rastlantı değildi. Tersine bu tablo, AKP’nin 16 yıllık iktidarında ülkeyi sürüklediği mecranın fotoğrafıydı. Kadın emeğine dönük saldırıların yoğun olarak sürdürüldüğü, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve sosyal adaletsizliğin derinleştiği, kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarının sistematik olarak gerçekleştirildiği bir süreci yaşıyoruz. Türkiye kadın erkek eşitliğinde 144 ülke arasında 131’inci Sırada. Her 10 kadından yalnızca 3’ü çalışıyor! Geniş tanımlı kadın işsizliği 3 milyona yaklaştı! Kadınların yarıya yakını kayıt dışı çalıştırılıyor! Kadınların gerçek sendikalaşma oranı yüzde 6!  Çocuk yaşta evlilik ve çocuk annelerin sayısı arttı. Her gün en az 4 kadın şiddete maruz kaldı. Her 10 kadından 2’si yoksul, yoksulluk en çok kadınları etkiliyor. Her 10 kadından 4’ü kendisini güvende hissetmiyor. Türkiye cinsiyet eşitliğinde son sıralardadır. Peki karanlığa karşı 8 Mart’ın Aydınlığında biz kadınlar ne diyoruz? OHAL’le KHK’larla hukuksuz işten atmalara, kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete, savaş politikalarına,  kadınlara sorulmadan hazırlanan yasal, anayasal düzenlemelere, hem tek hem de adam rejimine, erkek adaletine,  nefret cinayetlerine, nasıl yaşayacağımızı, ne giyeceğimizi, kaç çocuk doğuracağımızı söyleyen zihniyete ‘hayır’ diyoruz” dedi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER