Katiller

07.01.2019         

Lapseki Dalyan'da kedilere yapılanların görüntüsü yürekleri dağladı. Kedilerin patilerinin kesilerek ateşe verildiği görüntüler, bir insanın nasıl bu kadar cani olabileceğini de düşündürttü. Görüntülerin ardından cani ya da canilerin bulunması için yasal girişimlerin yapıldığı öğrenilirken, vatandaşlar, bunu yapanların biran önce bulunarak cezalandırılmalarını talep ettiler.

 Son zamanlarda artan hayvanlara işkence ve katliam görüntülerine bir yenisine Lapseki Dalyan’da eklendi. Kedilere yapılmış eziyet görüntüleri yürekleri dağlarken, insanoğlunun nasıl bu kadar cani olabileceği sorusunu akıllara getirdi. Lapseki Dalyan’da kedilerin önce işkenceyle patilerinin kesildiği, ardından ateşe verilerek katledildiği görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. 4 Ocak Cuma günü katledilen kedilerin görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken, hayvan hakları örgütleri ve dernekleri de harekete geçti. Kedilere işkence yaparak katleden cani ya da canilerin bulunması için yasal girişimlerin başlatıldığı açıklanırken, kişilerin bir an önce bulunarak ceza almaları için konunun takipçisi olunacağı ifade edildi. Katliam görüntülerini sosyal medyada paylaşan vatandaşlar;   “Bu görüntüler, 4 Ocak günü Lapseki Dalyan’da çekildi. Kediler patileri kesildikten sonra yakılmışlar. Bu vahşetin gelebileceği son nokta. Fail ya da faillerin bulunması için yasal girişimler yapıldı. Ancak bunun bütün toplumu ilgilendiren bir sosyolojik vaka olduğu herkes tarafından anlaşılmak zorunda. İçinde böyle bir şiddet ve vahşet potansiyeli olan canilerle aynı mahallelerde oturuyor, aynı havayı soluyoruz. Bu yaratıkların acilen bulunup cezai işlem görmeleri ve rehabilite edilmeleri bir zorunluluktur” denildi. 

 
Yeni yasa ile hapis cezası ön görülüyor
Hükümet tarafından hayvanlara işkence ve eziyetin artması üzerine 20 sayfalık yasa teklifi getirilmişti. Teklifle hayvanlara işkence ve eziyet edenler ile öldürenler artık adli para cezası ile kurtulamayacak. İşlenen fiile göre 5 yıldan 10.5 yıla hapis cezası getirecek düzenleme uyarınca, hapis cezalarının paraya çevrilmesi de mümkün olmayacak. Taslağa göre Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikle;  ‘Sahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldüren 4 aydan 3 yıla kadar hapis. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkacak. Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren 3 yıldan 7 yıla kadar hapis. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis olacak. Hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.’ 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER