Zeytinin rekoltesi açıklandı

01.10.2018         

Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyeti'nin 2018-2019 zeytin üretim sezonuna ilişkin rekolte tespit çalışmaları Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinatörlüğünde yapılan toplantıda duyuruldu. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı.

 Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyeti’nin 2018-2019 zeytin üretim sezonuna ilişkin rekolte tespit çalışmaları, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinatörlüğünde düzenlenen toplantıda kamuoyuyla paylaşıldı Toplantıya UZZK koordinatörlüğünde düzenlenen toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı. Bakan Pakdemirli, toplantıda yaptığı konuşmada, 423 bin tonunun sofralığa 1 milyon 77 bin tonunun yağlığa ayrılacağını ve toplamda zeytinde 1,5 milyon ton rekolte beklendiğini söyleyerek; “Zeytinde 1,5 milyon ton rekolte bekleniyor. Bunun 423 bin tonunun sofralığa, 1 milyon 77 bin tonunun yağlığa ayrılacağı, bundan da 193 bin ton zeytinyağı çıkacağı varsayılıyor” dedi. Buna göre, 2018-2019 sezonunda zeytinde 1,5 milyon ton rekolte bekleniyor. Toplam zeytin dane üretimi geçen yıla göre yüzde 36 azalma ile 1 milyon 500 bin 467 ton bekleniyor. Geçen yıla göre yüzde 7,6 azalma ile 423 bin 644 tonunun sofralık zeytine, geçen yıla göre yüzde 35 azalma ile 1 milyon 76 bin 823 tonunun yağlığa ayrılacağı bundan da ortalama 1/5.6 randıman ile geçen yıla göre yüzde 27 azalma ile 193 bin 613 ton zeytinyağı elde edileceği tahmin edildi. Bakan Pakdemirli, “Tarımı en az bir ulusun savunma stratejisi kadar önemli görüyorum. Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak. Kolaylıkla da oluruz” dedi. 

 
“Zeytinyağı bizim bölgemizin altını”
Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Kaya Üzen, zeytinyağının Çanakkale bölgesinin altını ve bölgenin nesilden nesile aktarılan kültürü olduğunu belirterek; “Zeytin ve zeytinyağı, bölgemizin ekonomik ve sosyal anlamda gelişmesinde, nüfusun beslenmesi, tarıma dayalı sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, potansiyel yapısı ile ihracata yaptığı katkı, istihdam sağlaması vb nedenlerle tarım ekonomisi açısından önemli bir sektör olup önemli fonksiyonlar üstlenmektedir. Zeytinyağı bizim bölgemizin altını. Bölgemizin nesilden nesile aktarılan kültürü. Çok önemli bir zenginliğimiz ve kültürel mirasımızdır. Özellikle bölgemizde yüksek kalitede zeytin ve zeytinyağı üretilmektedir. Borsamızın da önemli sektör kurullarındandır. Borsa olarak İlimize gelen yabancı heyetlere en çok ikram ettiğimiz, en çok tanıttığımız ürünümüz zeytinyağımız” ifadelerini kullandı.
 
“Sektörümüzün acil olarak markalaşmaya daha fazla önem vermesi gerektiğine inanıyoruz”
Başkan Üzen; “Zeytinyağlarımızda kalite olarak hiçbir sıkıntımız yok. Bizim ihtiyacımız olan sektörümüzün acil olarak markalaşmaya daha fazla önem vermesi gerektiğine inanıyoruz. Koordineli bir çalışma sektörümüzü çok üst noktalara taşıyacaktır. Borsamızın da Üyesi olduğu ve çalışmalarına katkı sağlamaya çalıştığımız Ulusal zeytin ve zeytinyağı konseyimizin organizasyonu ile yapılan rekolte tahmin çalışmaları ile ilgili emeği geçen, destek sağlayan herkesi kutluyoruz. Yeni sezon ilimize, ülkemize hayırlı olsun, bereketli olsun dedi. 
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER