"18 bin 651 okul- Beyaz Bayraklı"

10.01.2018         

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek bilgi edinme kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'na sorduğu ?Beyaz Bayraklı Okul? sorununa, ?18 bin 651 okul-kurum Beyaz Bayrağı sertifikası almaya hak kazandı" açıklamasının geldiğini açıkladı.

 CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek’  bilgi edinme kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na ‘Beyaz Bayraklı Okul’ sorusu yöneltmiş, sorusunda; “2006 yılında Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı bir protokole imza atmış ve beyaz bayrak ismiyle işbirliği projesi yaşama geçirilmiştir. Bir okulun beyaz bayrak kazanabilmesi için hangi ölçütleri taşıması gerekmektedir? Ülke genelinde beyaz bayrak almayı hak eden okul sayısı kaçtır? Bunlar hangi illerimizdedir? Çanakkale ilimizde beyaz bayrak alan okul var mıdır? Varsa bunlar hangileridir? Beyaz bayrak alınması ya da aldıktan sonra okulun bu koşulları koruması için herhangi bir teşvik yapılmakta mıdır?” ifadelerine yer vermişti.

 
Beyaz Bayrak sorusuna yanıt geldi
Milletvekili Erkek, yönettiği sorulara MEB Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı’ndan gelen yanıtı yayınladı. Daire Başkanlığı tarafında gelen yanıtta, Beyaz Bayrak Sertifikası almak isteyen okulun müracaatından sonra, il ve ilçe denetim ekipleri Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü kapsamında ‘Beyaz Bayrak Eğitim Kurumu Denetim Formu’na göre talepte bulunan okulda yapacakları değerlendirme sonucunda okul yeterli puanı aldığında, Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazandığı belirtildi. Yanıtta, 6 Aralık 2017 tarih itibarıyla 81 ilde 18 bin 651 okul/kurum Beyaz Bayrağı sertifikası almaya hak kazandığı ifade edildi. 
(Zeynep Kocaman)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER