"569 oy toplandı, yeterli çoğunluk yok"

07.08.2018         

CHP'de uzun süredir devam eden imza tartışmasında dün CHP Genel Merkez, tarafında son açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; "569 toplandı, yeterli sayı yok" denildi.

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP içerisinde başlayan Olağanüstü Kurultay tartışmalarında sona gelindi. Olağanüstü Kurultay için yeterli sayıda toplanması gereken imzaların teslimi 2 Ağustos tarihinde CHP Genel Merkezi’ne teslim edilmişti. İmza teslimlerinin ardından Genel Merkez adına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, ilk incelemeler sonunda imzaların yetersiz olduğu açıklamasında bulunmuştu. Muhalif kesimin imzaları yeterli sayıda olması üzerine yaklaşık bir haftadır karşılıklı açıklamalarla devam eden tartışmalar dün sona erdi. CHP Genel Merkezi Kurultay isteyenlere tanınan bir haftalık sürenin sonuna gelindiği açıklaması yapıldı. Açıklamada, imzaların Kurultay yapılabilmesi için yeterli sayıda bulunmadığı belirtildi.

  
CHP Genel Merkezi`nin açıklaması şöyle;
Parti Tüzüğümüzün 48. maddesi uyarınca Olağanüstü Kurultay için noterden onaylı imzaların Genel Başkanlığa teslim edilme süreci bugün saat 17.00 itibariyle tamamlanmıştır. Partimize kayıtlı toplam kurultay delegesi 1242 olup, Tüzüğümüz uyarınca Olağanüstü Kurultay için gerekli olan salt çoğunluk 622’dir.
Noter onaylı imzalar ile yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda geçerli başvuru sayısının 569 olduğu anlaşılmıştır.
1. 2 Ağustos Perşembe gününden önce Genel Merkezimize noter tebligatıyla gelen talep sayısı 8’dir. Bu tarihten sonra noter kanalıyla herhangi bir talep gelmemiştir.
2. 2 Ağustos Perşembe günü Genel Merkezimize teslim edilen toplam belge sayısı 618’dir. Daha önce noter tebligatıyla gelen 8 talep de bu sayının içinde tekrar sunulmuştur.
3. Teslim edilen 618 belgenin 4 tanesi mükerrerdir. Ayrıca 4 tanesi ilgilisinin dışında, suret tasdiki yaptırılmış fotokopidir. 5 belgedeki imza ise kurultay delegesi olmayan kişilere aittir. Gelen taleplerden 5’i ise Tüzüğümüzün 48/4 maddesi uyarınca zorunlu olan gündem birliğini sağlayamamıştır.
4. Tüzüğümüze göre 15 günlük imza toplama süresi içerisinde 31 delegenin noter onayıyla imzalarını geri çektiği görülmüştür.
Genel Merkezimize sunulan ve yukarıdaki açıklarımızın dayanağı tüm belgeler şeffaflık ilkemiz gereğince; Parti Meclisi Üyelerimizin, Milletvekillerimizin, örgüt başkanlarımızın ve tüm basın mensuplarının incelemelerine Yazı İşleri Birimimizde açıktır.
(Şenol Güven)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER