AKP Milletvekili Gider; "Kitaplar, köylerimize ulaşacak"

05.01.2018         

AKP Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Bakanlık tarafından özel olarak hazırlanan 10 gezici kütüphaneden birini Çanakkale'ye tahsis ettirdi. Gider; Gezici kütüphanemiz yakın zamanda, köy okullarında, ilçe merkezlerindeki okulların önlerinde kitapseverleri ağırlamaya başlayacak" dedi.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşen AKP Çanakkale Milletvekili Gider, Bakanlık tarafından özel olarak hazırlan 10 gezici kütüphaneden birini Çanakkale’ye tahsis ettirdi. Kütüphaneye uzak mahalle ve köylere gidecek olan gezici kütüphane, düzenli olarak kitapseverlere hizmet vereceğini belirten Milletvekili Gider;  2017 yılı içerisinde 90 bin kitapseveri konuk eden ve 32 bin kitabı ödünç veren 9 bin 200 kayıtlı üyesi bulunan Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi, hedeflerini yükselterek toplumun her kesimine ulaşabilecek bir düzeye yükseliyor” dedi.

  
 “Köylere ulaşacak”
Gezici kütüphanenin, kütüphanelere ulaşmakta zorluk çeken bölgeler için büyük bir fırsat olacağını belirten Milletvekili Gider; “Artan nüfusu da göz önüne alarak, kitap okumaya ve kitaba ulaşmaya aç kitlelerin bu yöndeki ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla bu adımı attık. Çanakkale, okumayı seven ve okuyucu kitlesi Türkiye ortalamasının üzerinden olan bir şehir olarak gezici kütüphaneyi ziyadesiyle hak eden bir şehir. Bu açıdan gezici kütüphane, nitelikleri artırılan ve her koşulda kitapseverlere hizmet vermeyi hedefleyen gerekli bir uygulamaydı. Son yıllarda artan nüfus ve dağınık yerleşim nedeniyle halkın kütüphaneye erişme konusunda çektiği zorluğun farkındaydık. Çoğu kez yaptığımız ziyaretlerde gençlerin de bu yöndeki taleplerini almış ve gereğini yapacağımızın sözünü vermiştik. Gezici kütüphanemiz yakın zamanda sokaklarda, caddelerde, köy okullarında, ilçe merkezlerindeki okulların önlerinde kitapseverleri ağırlamaya başlayacak. Yollarda sık sık gezici kütüphanemizi göreceğiz. 15 günde bir aynı durakta olacak şekilde bir program izleyecek. Köylere ve kütüphaneye uzak semtlerde, mobil olarak kitap hizmeti verilecek. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, bu hizmeti karşılıksız bırakmayacağından ve sıklıkla bu kütüphaneyi kullanacaklarından eminim” dedi. 
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER