Başkan Mutan'dan, Merkez İlçe Başkanı Uyanık'a adaylık soruları

07.11.2018         

Kepez Belediye Başkanı ve 2019 Mart ayında yapılacak seçimlerde Merkez Belediye Başkan aday adayı Ömer Faruk Mutan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık?a yerel seçimlerdeki aday adaylık süreci ile ilgili yanıtlaması istemi ile sorular yöneltti.

 Kepez Belediye Başkanı ve 2019 Mart ayında yapılacak seçimlerde Merkez Belediye Başkan aday adayı Ömer Faruk Mutan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’a yanıtlaması istemi ile sorular yöneltti. Merkez İlçe Başkanı Uyanık’ı bir adayın yanında saf tuttuğu iddiasında bulunan Mutan,  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın Merkez Belediye Başkanlığı aday adaylık başvuru süreci ile ilgili sorular yönelterek cevaplamasını istedi. Başkan Mutan açıklamasında; “Partimiz aday belirleme sürecini sonlandırmaya doğru hızla yol alırken, bütün üyelerimize ve bütün adaylarımıza eşit mesafede olması gereken Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığı açıkça bir adayın yanında saf tutmaktadır” dedi. 

Başkan Mutan; “1 Ekim’de başlayan ve önce 19 Ekim daha sonra da bir hafta uzatılarak 26 Ekim’de sona eren aday adaylığı başvuru süresi içinde ve sonrasında Sayın Uyanık’ın açıklığa kavuşturması ve hiçbir CHP’li de ‘biz ikinci sınıf üyeyiz’ duygusunu uyandırmaması için cevaplamaya mecbur olduğu sorular şunlardır.  Sayın Ülgür Gökhan adaylık başvurusunu ve adaylık ödentisini hangi tarihte yerine getirmiştir? 26 Ekim’de sona eren başvuru sürecinde, Sayın Gökhan’ın henüz başvuru yapmadığını ilan eden Sayın Uyanık, daha sonra hangi gerekçeyle ve partimizin hangi kararına dayanarak başvuru alacaktır?Sayın Uyanık, Çanakkale kamuoyunda oluşan adaylık başvurusu şüphelerine ilişkin açıklamasında Sayın Gökhan için ‘dosyasını teslim etme süresi her Cumhuriyet Halk Partili üyenin araştırınca göreceği gibi devam etmektedir’ demiştir. CHP’nin eşit üyelerinden biri olarak tüzükte, yönetmeliklerde ve genelgelerde partinin ilan ettiği son tarihten sonra her hangi bir üyenin başvuru süresinin devamına ilişkin bir madde göremedim. Sayın Uyanık CHP’nin eşit üyelerine bir açıklama yapabilir mi? Çanakkale Belediye Başkanlığı için zamanında başvurusunu yapan diğer üç aday için üyelere herhangi bir çağrı SMS’i göndermeyen Merkez İlçe Başkanlığı, Ülgür Gökhan’ın kendi keyfine göre yapacağı başvuru için üyelere gönderdiği çağrı ile tarafsız ve eşit davranıyor mu? Cumhuriyet Halk Partisinin geleneklerine uygun olarak barış ve centilmenlik içinde geçmesi gereken bu süreci, aldığınız kararlar ve yaptığınız açıklamalar ile gerginlik ve kavga ortamına sürükleyerek görevinizi yerine getirdiğinizi düşünüyor musunuz? Yoksa göreviniz bu mu?” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

İKİ ACI KAYIP..
10.07.2019    692