Boğaz'ın Sultanları

10.01.2017         

Antrenör Fadıl Kurt, Çanakkale Belediyespor Bayanlar Voleybol Takımı'nın ses getiren sonuçlara imza atmasıyla, kentin spordaki gözbebeği olduğunu söyledi. Kurt'un değerlendirmeleri şöyle;

 “Venüs Sultanlar Voleybol liginin yükselen yıldızı Çanakkale Belediyespor, diğer bir adı ile Boğaz`ın Sultanları. Sadece 120 bin nüfuslu küçük bir şehrin, barışın kenti Çanakkale`nin takımı. 1. ligdeki serüveni çok değil sadece 4 yıl. Sıkıntılarla geçen ilk 3 yılın ardından şimdilerde hem lig hem de Avrupa arenasında kendinden söz ettiren bir takım. Önce Balkan Kupasını kazandılar, şimdi de CEV Challange kupasında başarı ile mücadele ediyorlar. Hedef bu kupada final oynamak ve Şampiyon olmak. Peki potansiyelli bir çok şehir varken, bu küçük batı şehri nasıl olmuş da bu günlere gelmişti. İki cevabı var. Birincisi İstikrar, ikincisi de Sponsor desteği. Kulübün başkanlığını uzun yıllardır kendisi de sporcu olan İsmet Güneşhan yapıyor. Güneşhan son 3 sezondur aynı antrenör ile çalışıyor. Ona ve projelerine inanıyor. Gelinen noktada pek de yanıldığı söylenemez. İstikrarın başarıyı getireceğini biliyor. Başarılı olmanın temel şartlarından birinin de, ekonomik olarak sorunsuz olmaktan geçtiğini yaşayarak görüyor. Bu yüzden şehrin dinamikleri ile hareket etmekten çekinmiyor. Her kesimden insanı takımın içine çekmeye çalışıyor. Çanakkale iş dünyasının önemli firmaları takıma sponsor olarak destek veriyor. Takımın adı Belediyespor olmasına rağmen, bir çok sponsor firmanın ekonomik olarak destek vermesi takımın bugünkü başarıları elde etmesinde en önemli faktör.

Takımın başındaki isim Üzeyir Özdurak hırslı, disiplinli ve çalışkan bir çalıştırıcı. Bu ligde deneyimli. En önemlisi 3 yıldır takımın başında. Oyuncularını çok iyi tanıyor. Ligdeki her maçı kazanabileceklerine inanan bir antrenör. Sporcularına da bu inancı aşılamış. Fenerbahçe gibi voleybolda marka olmuş bir şampiyonu İstanbul`da 3-2  yenmek, son Dünya Şampiyonu Eczacıbaşı Vitra ile başabaş oynayıp,  set alma başarısını göstermek bu inancın zaferidir.  Çanakkale Belediyespor`da  bir ekip başarısından söz etmek en doğru yaklaşım olur. İyi bir yönetim anlayışı, deneyimli bir teknik adam, ekonomik olarak güçlü sponsor desteği, başarıya aç kaliteli bir sporcu kadrosu ve Çanakkale halkının müthiş taraftar desteği. Başarı için temel krıterlerin neredeyse tamamı Belediyesporda mevcut. Tabi ki de henüz bir Vakıfbank, bir Eczacıbaşı, bir Fenerbahçe ayarında değiller. Ancak, gelinen noktada  Çanakkale Belediyespor isminin bu takımlar arasında  geçmesi bile önemli bir başarıdır. Hırvat Mia Zerkov ve Slovak Yana Kulan takımın iki yabancısı. Sinem Barut, Ceren Kestirengöz, Gözde Dal İrgi, Buse Kayacan, Seda Arısoy, Ceren Çınar, Şule Yetimoğlu, Hande Şahbaz, Elif Uzun, Beyza Arıcı takımın diğer oyuncuları. Yerli ve yabancı oyuncuların uyumu kısa sürede başarıyı getirmiş gibi görünüyor. Takımın önemli oyuncularından Ana Starcevic`in Halkbank`a trasnferi önemli bir kayıp olsa da, elde edilen başarılı sonuçlar bu oyuncunun yokluğunu unutturmuşa benziyor. Çanakkale Belediyespor adeta bir sporcu fabrikası diyebiliriz. 13 branşta 1500 sporcu ile faaliyet gösteriyor. Voleybol tüm bu branşların ana loko-motifi. Şehrin huzuru, doğası ve kültürel yapısı spor yapmak için oldukça uygun. Bu yüzden Çanakkale Belediyespor son yıllarda sporcular tarafından en çok tercih edilen kulüp-lerden biri olmuştur. Kulüp yapısı ve hedefleri ile Türk Voleybolun da uzun yıllar önemli işler yapacak gibi görünüyor..
Bu yazımda  tarihi zenginliği açısından büyük, nüfus olarak küçük bir batı şehri olan Çanakkale`nin.,Türk Voleybolu`nda yükselen yıldızı Çanakkale Belediyespor`dan bahsettim. Bir dip notu da okuyucularımız ile paylaşmak isterim. Bu küçük mütevazi İl, bir çok branşta Dünya, Avrupa ve Türkiye Şampiyonu sporcular çıkarma başarısını da göstermiştir.”
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER