Çan, "CİMER" şikayetini tartışıyor!

16.10.2020         

Çan'da, ilçe örgütü tarafından "CİMER'e şikayet" edildiği iddialarına ilişkin tartışma sürüyor. Konuyla ilgili CHP İlçe Başkanı Harun Arslan, söz konusu şikayet iddialarının asılsız olduğunu ifade ederken, Çan Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise isim verilmeden eleştirilerde bulunuldu. Çan Belediyesi açıklamasında, "Tüm anlaşmazlık ve çatışmaların çözümü ise çok kolay olup; herkesin, kanunen tanımlı görevini ifa ile mükellef olduğunu anlamasından ibarettir" denildi...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çan`daki iddiaları tartışıyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi`ne (CİMER) Çan Belediyesi ile ilgili olarak yapılan şikayetlerin arkasında, Çan İlçe Başkanı Harun Arslan ve önceki dönem İlçe Başkanı Ümran Aydın olduğu iddia edilmişti. Çan Belediyesi kadroları ile alakalı olan şikayet, ilçe kongresinden bu yana ilçede, parti içinde yaşanan ayrışmanın bir sonucu olarak yorumlanmıştı. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Çan İlçe Başkanı Harun Arslan, "CHP Çan Örgütü, başkan ve yöneticileri hakkında, Çan Belediye Başkanı sayın Bülent Öz ile ilgili sorunlar olduğundan iç savaş gibi terimler kullanılarak haksız ve asılsız haber yapılmıştır. Çan Belediyesi Meclis Başkanı ve CHP Çan İlçe Başkanı ve şahsım Harun Arslan olarak CİMER`e veya başkaca kurum ve kuruluşlara hiçbir şikayetim ve başvurum yoktur. Haberde bahsedildiği gibi 5 Şubat 2020 tarihinde veya başka bir tarihte CİMER`e şikayet başvurusu yapmadım. Bahse konu gazetede isim verilen kişi ile ilgili de birlikte olup hiçbir kurum ve kuruluşa CİMER`e şikayetim, ihbarım ve başvurum yoktur. CHP Çan İlçe Örgütünde, ilçe başkanı ile yönetimde bulunan arkadaşlarla hiçbir sorun olmadığı gibi, Çan Belediye Başkanımız Bülent Öz ile de hiçbir sorunumuz yoktur. Partimiz birlik ve bütünlük içerisinde çalışmaya devam etmektedir" dedi.


"Belediye işlerine karışmak için mazeret üretiliyor"
Çan Belediye Başkanlığı ise iddiaları yalanlamadığı gibi, isim vermeden CHP`li yöneticileri eleştirdi. Belediyenin iç işlerine karışmak için mazeret üretildiği ifade edilen açıklamada, "Teftiş raporu ile bildirilen mütalaa kesinleşmiş yargı kararı olmayıp, adli yargıda takip ve tahsil yoluna tabidir. Bu husus ise ceza yargısından tamamen ayrıdır. Bu nedenledir ki başlamış bir ceza soruşturması dahi olmadan kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan kimselerin ismi kullanılarak belediyenin iç işleyişine karışmak için mazeret üretilmeye çalışıldığı aşikârdır. Velev ki kimin görevde kalıp kimin göreve devam edeceği hususunda görüş bildirebilecek yetkili denetim yeri hususunda kanuni düzenlemeler açıktır. Bu hususta resmi kurum çalışanları hakkında, kişilik haklarını zedeleyici, gerçeğe aykırı ifadeler ile kesinleşmiş yargı hükmü dahi olmaksızın, yerelde siyaset yapmaya çalışmak hiçbir siyasi parti temsilcisinin vazifesi değildir. Haber metni bütünlüğünde parti içindeki üzücü tabloyu göstermiştir ancak bu metnin satır aralarından ilçede ki sosyal medya hesaplarına yansıması farklı olmuştur, ilçe temsilciliklerinin ita amiri veyahut denetim organı gibi müdahale etme çabalarından dem vurulmuş bu kanunsuz müdahaleyi dikkate almayan kurum amirinin kendisine kanun ile verilen ve devredilemeyeceği kanun ile hüküm altına alınan yetkisine tecavüzü makul karşılamaması son derece normalken kamuda algı farklı yaratılmaya çalışılmıştır. Tüm anlaşmazlık ve çatışmaların çözümü ise çok kolay olup; herkesin, kanunen tanımlı görevini ifa ile mükellef olduğunu anlamasından ibarettir" denildi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER