300 sokak kedisi kısırlaştırılacak

02.03.2021         

Çanakkale Belediyesi öncülüĞünde, Çanakkale Veterinerler Odası ve Patican Hakları Koruma DerneĞi ile birlikte sokak kedilerinin kısırlaştırılmasına yönelik bir proje başlatıldı. 300 sokak kedisinin kısırlaştırılması planlanırken, projenin hayata geçirildiĞi ilk gün 9 sokak kedisi kısırlaştırıldı.

Çanakkale Belediyesinin öncülüğünde Çanakkale`de bulunan 300 sokak kedisi kısırlaştırılacak. Proje kapsamında dün  Çanakkale Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde 9 kedi kısırlaştırıldı. Projenin detaylarından bahseden Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay; "Patican Hakları Koruma Derneği ve Veteriner Hekimler Odamız ile birlikte bugün 300 tane sokak kedisinin kısırlaştırma programına başlamış bulunuyoruz. Haftada 2 gün kliniğimizi açacağız, Salı ve Perşembe günleri burada sokak kedilerinin kısırlaştırma işlemleri yapılacak. Bunun bir farkındalık yaratacağını ve kentimize can dostlarımızın refah, konfor içerisinde yaşamalarını sağlayacak ortamı sağlayacağımızı düşünüyoruz." dedi.
Coşkun: "Kentteki hayvanların heba olmasını önlemiş olacağı kanaatindeyiz"
Çanakkale Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ali Alaattin Coşkun ise yaptığı açıklamada Türkiye`de sokak hayvanlarının büyük bir sorun olduğunu belirterek; "Özellikle belediyeler için büyük bir sorun oluşturuyor. Biz Çanakkale`de yaşıyoruz ve bu kentte yaşadığımız için belediyeye yardımcı olmak açısından elimizi taşın altına soktuk. Yeni çıkacak hayvan hakları yasasının 2-3 ay içerisinde meclise gelmesi düşünülüyor. Bu yasa çok şey kazandıracak, belediyelerden bu yükü biraz daha hafifleteceği kanaatindeyiz. Çünkü o yasa da sahipli köpekler kimliklendirilecek. Kimliklendirildiği zaman sokağa hayvan salınmayacak. Bu da kentteki hayvanların heba olmasını önlemiş olacağı kanaatindeyiz. Kırsal kesimden kente büyük bir akış var. İl Özel İdaresinin desteği ile Vali Yardımcısı, Belediye Başkan Yardımcısı kanalıyla köylerdeki hayvanları alıp burada ameliyat ederek yeniden alındıkları yerlere salma şeklinde düşüncemiz var. Bu projeyi de gerçekleştirebiliriz diye umuyorum." dedi.
Çetin: "Kentimizde ortak, sevgimizde ortak"
Patican Haklarını Koruma Derneği Başkanı Gülsüm Yılmaz Çetin yaptığı konuşmada; "Kentimizde ortak, sevgimizde ortak. Çanakkale, semt komşuları dediğimiz sokak hayvanlarıyla çok barışık, çok vizyon sahibi bir kent. Sokak kedi ve köpekleri daha konforlu bir yerde olurlarsa tüm toplumumuza sağlıklı ve konforlu olacaktır. Çünkü temiz çevre, temiz insan, temiz hayvan temiz bir dünya anlamına gelir. Böyle bir projeye müdahil olmaktan, paydaş olmaktan onur duyuyoruz." dedi.
Gökhan: "Bu hayvanlarla yaşamayı öğreneceğiz" 
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise hayvan hakları yasasının çıkmakta çok geciktiğinin altını çizdi. Başkan Gökhan; "Maalesef hayvan hakları yasası uzun zamandan beri mecliste uzun zamandan beri bekliyor ama bir türlü çıkamıyor. Neden çıkamadığını anlamakta zorlanıyorum çünkü her gün kentlerimizde sokak hayvanları çoğalıyor. Sokak hayvanlarının çoğalmasından insanlar şikayet ediyor. Sokak hayvanları aslında bu kentin canlıları. Onların da yaşama hakkı var. Onları dışlayamaz, onları atamayız. Onun için hayvanların sahiplenilmesi çok önemli. Eğer bir hayvana sahipseniz sorumluluğunu alacaksınız. Sokağa hayvan atılmasının cezai sorumluluğu olması lazım. Bu hayvanlar bizim için bu kentte beraber yaşamamız gereken canlılar. Belediye yoğun bir caba gösteriyor ama ne kadar yetebilir. Bunlar sahipli hayvanlar değil sokak hayvanları, Çanakkale`nin kedileri bunlar. Bunlar mutlaka geçmişte sahipleri olan hayvanlardan üremiştir. Burada biz kısırlaştırmayı yoğunlaştırırsak, burada veterinerler de bize destek olursa şimdilik 300 olarak hedeflenmiş. İnşallah daha sonra daha fazla da yapabiliriz. Bu hayvanlarla yaşamayı öğreneceğiz" dedi.
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER