havadurum
Seçkin Sağlam

ssboreas17@gmail.com

Gelibolu bıçak sırtı!

31 Mart seçimlerinin en önemli merkezlerinden biri Gelibolu olacağa benziyor. Gelibolu’da CHP ve İyi Parti’nin adayları belirlenirken, Ak Parti’de belirlenecek aday seçim sonucuna ilişkin ipuçları verecek. 

6899

CHP birçok yerde olduğu gibi Gelibolu’da da ciddi bir kriz yaşıyor. Çanakkale’de sular durulurken, Avukat Muharrem Erkek, kitle ve meslek örgütlerine yönelik ziyaretlerini sürdürüyor. Adaylar projeleri ile henüz halkın karşısına çıkmasa da adayların turları, seçim atmosferini de ısıtmaya başladı.

Eceabat’ta CHP istifaları, Bayramiç’te İyi Parti istifaları derken, Çanakkale siyaseten hareketli olaylara tanıklık ediyor.

Ancak bu dönemde, suyun bu tarafından ne kadar fark ediliyor bilinmez ama, suyun öbür tarafı olan Gelibolu’da siyaset kazanı kaynıyor.

CHP içindeki aday belirleme krizi, CHP aday adayı Avukat Koray Akkuş’un İyi Parti’den aday olması ve doludizgin çalışmalarına devam etmesi, Ak Parti’de Dr. Kamil Soyuak’ın henüz aday adayı olmasına rağmen çalışmalarını sürdürmesi ve aynı zamanda Ak Parti içinde Bülent Çetin seslerinin yükselmesi gibi birçok konu ilçe siyasetinde konuşuluyor, tabiri yerindeyse siyaset kazanını kaynatıyor.

CHP-İyi Parti birlikteliğinin sağlandığı 2019 yerel seçimlerinde mevcut Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 9 bin oy alırken, en yakın rakibi Bülent Çetin’in aday olduğu Ak Parti 7 bin oy aldı. Yüzde 51’e 41’lik oy farkı ile seçimi kazanan Özacar için 2024 seçimleri oldukça zor geçeceğe benziyor.

Yerel siyasette, partiden çok adayın ön planda olduğu yerel seçim, Gelibolu’da Mustafa Özacar’ın 4’üncü dönem Belediye Başkanlığı için “çantada keklik” değil!

Geçtiğimiz günlerde yapılan CHP’nin İl Genel Meclisi adaylarının belirleneceği üye bazında temayül yoklaması için gittiğimiz Gelibolu’da, lokantacıdan tutun da çay ocağına, taksici esnafından alışveriş halindeki vatandaşa kadar çeşitli kesimlerden vatandaşa görüşlerini sorduk.

Elbette rastgele yapılmış, ayaküstü sohbetler kesin bir sonuca ulaşmak adına yeterli değil. Ancak, son seçimde aradaki 2 binlik oy farkı, Ak Parti açısından çok daha kolay kapatılabilir, ya da İyi Parti açısından aradan sıyrılmak için yeterli olabilir gibi duruyor.

Tabiki her ilçenin, her seçim merkezinin kendine has dengeleri, ilişkileri ve bu ilişkileri belirleyen bir takım sosyal-siyasal yaşamı var. Şimdiden “Gelibolu’da CHP kayıp” ya da “İyi Parti veya Ak Parti kazanır” demek için hem çok erken, hem de bu dengelere ilişkin bilgiye, ama sağlıklı bilgiye ulaşmadan kesin bir yorum yapmak doğru olmaz.

Kesin bir dille değil, ama şimdiden görülen ışık, CHP’nin ve Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ın işi çok zor!

Ak Parti’nin adayı henüz belli değil, ama görülen o ki, Evreşe Belediye Başkanlığı yapan, Ak Parti aday adayı Soyuak, ilçede çok tutulmamışa benziyor. Bülent Çetin ise “Ben varım” dediğinde heybesinde önceki seçimde aldığı yüzde 41’lik oy oranı ile seçmeninin karşısına çıkacak.

İyi Parti adayı ise hem CHP içine, hem de Gelibolulu seçmene, aday belirleme yöntemine ilişkin, kendi açısından “haksızlık” olarak gördüğü durumunu iyi anlatmışa benziyor.

Önümüzdeki günler, önce Ak Parti adayının belirlenmesi ardından da adayların seçmen karşısına çıkması ve projelerini anlatmasıyla Gelibolu’nun gelecek 5 yılını şekillendirecek.

Gelibolu’da hiç kimse ve hiçbir parti için iş çok kolay değil. Bıçak sırtında seçimde ipi kim göğüsleyecek ve vatandaşa gelecek 5 yıl için nasıl bir vizyon sunacak göreceğiz.

Gelibolu’yu biraz daha izlemekte yarar var!