'Gezici Müze Tır' Anadolu seferine çıktı

12.02.2019         

Çanakkale Destanı ve ruhunu, tüm yurdu karış karış gezerek anlatan Gezici Müze Tır, yola çıktı. Önce Çanakkale'nin belde ve köylerini gezecek olan tır, ardından Kastamonu'dan başlayarak Anadolu?yu gezecek. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve çok sayıda vatandaş gezici tırı Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle uğurladılar.

 Çanakkale’nin Savaşları ve destanlarını Anadolu’ya anlatan ‘Gezici Müze Tır’  yola çıktı. Önce Çanakkale’nin belde ve köylerini gezecek olan gezici tırı Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile çok sayıda vatandaş Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle uğurladılar. Gezici tır projesini hayata geçiren yazar Ahmet Uslu, gezici tırın Anadolu’da şu ana kadar 15 milyon kişiye ulaştığını belirtti. Gezi tırın tüm Türkiye’ye ulaşmasını hedeflediklerini belirten Başkan Gökhan ise; “Hedefimiz, Türkiye’nin tüm kentlerine gezici tırımızı ulaştırmak. Bu tıra giren herkes duygularıyla çıkıyor. Çanakkale ruhu hissediliyor ve Çanakkale’ye gelişleri de arttırıyor” dedi.

“Her gittiğimiz yerde daha çok ilgiyle karşılaştık”

Tarihçi-yazar Ahmet Uslu; “Çanakkale Destanı’nı anlatmak üzere 2009 yılında Anadolu’ya çıkmaya karar verdik. Her gittiğimiz yerde daha çok ilgiyle karşılaştık. Çanakkale’yi ve ruhunu anlattık. Bütün Türkiye’den ziyaretçilerimizin gelmesine ön ayak olduk. Son üç senede üç defa Çanakkale Belediyesi omuz verdi. 15 milyon kişiye ulaştık, bırakalım derken yeniden bir hamleyle 5 milyon kişiye daha ulaşmak için yollara çıktık. Anadolu yollarında yeniden Çanakkale’yi anlatacağız. Bu yola çıkmamızı sağlayan Çanakkale Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” dedi.
 
“Hedef 82 Milyon”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Gezici Müze Tır’ın tüm Türkiye’ye ulaşmasının hedeflendiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Müze tırımız desteklerimizle Anadolu’yu geziyor. Geçen senen 2018 Troia Yılı sebebiyle tırımızın bir tarafına Troia afişi asmıştık. Bu sene 2019’da Çanakkale’den başlayarak ilçeleri gezecek olan tır, ardından Anadolu’ya tekrar çıkacak. İlk önce Kastamonu’dan başlayıp orada 1 ay boyunca ilçeleri dahi gezecek. Hedefimiz, Türkiye’nin tüm kentlerine gezici tırımızı ulaştırmak. Bu tıra giren herkes duygularıyla çıkıyor. Çanakkale ruhu hissediliyor ve Çanakkale’ye gelişleri de arttırıyor. Hem bir tanıtım hem bir bilinçlendirme tırı. Çok kişiye ulaştık ama ben ‘Hedef 82 milyon’ diyorum. Yeni nesiller geliyor” 
(Oya Koyuncu)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER