Bunalıyoruz

08.08.2017         

Hava sıcaklıkların yeniden normalin üstüne seyretmeye başladı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü dün 35 dereceyi bulan sıcaklıkların bugün itibari ile 37 dereceyi göreceğini açıkladı. Vatandaşlar, sıcaklara karşı kendi önlemlerini alırken, uzmanlar ise özellikle güneş çapmasına karşı uyarılarda bulundu.

 Hava sıcaklıkları yeniden normallerin üstüne çıktı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü dün 35 dereceyi bulan sıcaklıkların, bugün itibari ile 37 dereceye çıkacağını açıkladı. Vatandaşlar, sıcaklara karşı kendi önlemlerini alırken, uzmanlar ise özellikle güneş çarpmasına karşı uyarılarda bulundu. Birçok vatandaş dışarıya çıkmamayı tercih ederken, bazı vatandaşlar ise ağaç gölgelikleri ve sahil kenarlarında vakitlerini geçiriyor. Gün içerisinde işi olan vatandaşlar ise taksilere rağbet etmeye başladı. İç Hastalıkları uzmanı Prof. Dr Yaşar Küçükardalı, özellikle güneş çarpmasına karşı uyarılarda bulunarak; “Rahat, açık renkli giysiler giyilmeli, güneş korumalı kremler kullanılmalı, yeterli sıvı tüketilmeli, 2 litrenin altında sıvı tüketimi olmamalıdır. Elektrolit kayıpları olması da beklenir. Dolayısıyla sıvıların bir kısmı elektrolit bakımından zengin olmalıdır. En azından 250 ml maden suyu olabilir. Sıcak havada rutin dışı fazla hareket, aktivite olacaksa sıvı tüketimi 3-4 litreye kadar arttırılabilir. Özellikle güneş  ışınlarına dikey olarak maruz  kalınan  öğlen  saatlerinde  açık  havada,  plajda, havuzda  uzun süre  bulunmamak gerekir.  Belirtilen saatlerde, sıcaklık da fazla ise yirmi dakikadan fazla güneş altında kalmamak gerekir” şeklinde önerilerde bulundu.

 
Sıcak hava taksi kullanımını da arttırdı!
Çanakkale’de etkili olan sıcak havalar, en çok taksici esnafına yaradı. Günde en az 50 kişiyi yolcu ettiklerini söyleyen taksici esnafı; “Çanakkale’de sıcak ve soğuk havalarda genelde vatandaş dışarı çıkmaz. Ama bu son sıcaklarda evinde durmak istemeyen birçok vatandaş oldu. Ve gitmek istedikleri yer için genelde bizi tercih ediyorlar. İşlerimiz açıldı. Ama sıcak havanın da bize zararı dokundu diyebiliriz. Klima ve diğer masraflar nedeniyle tam kar elde edemedik. Ama olsun bu talepten dolayı memnunuz” dediler.
(Zeynep Kocaman) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER