Çanakkale Cumhuriyet'e sahip çıktı

31.10.2018         

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yıl da coşku ve heyecanla kutlandı. Gündüz yapılan tören ve etkinliklerinin ardından, akşam saatlerinde Fener Alayı ve havai fişek gösterisi yapıldı. 7'den 70'e herkes 10 binlerin katıldığı Fener Alayı'nda Cumhuriyet coşkusu bir kez daha doyasıya yaşandı.

 Cumhuriyetin İlanının 95’inci yıldönümü, tüm yurtta düzenlenen etkinlikler ve törenlerle kutlandı. Gündüz gerçekleşen resmi törenlerin ardından akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı önünde toplanan vatandaşların yoğun katılım gösterdiği Fener Alayında 7’den 70’e 10 binler Cumhuriyet için meşaleleri ile yürüdüler. Minikler de yürüyüşe, bayraklarıyla katıldılar. Vatandaşlar, yürüyüş boyu ortaya çıkan coşku ve heyecanı telefonlarına kaydederek anı ölümsüzleştirdiler. Yürüyüşe, Boğaz ve Garnizon Komutanlığının orkestrasının da katılması coşkuyu daha da arttırdı. Binlerce Çanakkalelinin katılım gösterdiği Fener Alayı Korteji, Demircioğlu Caddesi üzerinden İnönü Caddesi istikametinde ilerledi. Kortej, Zübeyde Hanım Sokak ve Kayserili Ahmet Paşa Caddesi’ne (Kordon) yöneldi. Kordon boyu marşlarla ve sloganlarla ilerleyen yürüyüş, Truva Atı önünde son buldu. Kordon boyuna akın eden vatandaşlar, Yat Limanı önünde havai fişek gösterilerini izlediler. Rengarenk havai fişeklerin atıldığı kordon boyu, ışıl ışıl oldu. Vatandaşlar, havai fişeklerin oluşturduğu görüntüyü, telefonlarına kaydederek sosyal medya üzerinden paylaştı. 10 binlerin katılım gösterdiği yürüyüşe, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, AKP İl Başkanı Gültekin Yıldız ve siyasi partilerin temsilcileri yer adılar. Çanakkale Belediyesi tarafından yürüyüşe katılanlara meşale dağıtıldı. Vatandaşlar, yürüyüş boyu taşıdıkları meşalelerle kenti aydınlattılar. Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüş boyunca Onuncu Yıl Marşı ve İzmir Marşı hep bir ağızdan söylendi. 

 
Cumhuriyet Resepsiyonu geniş katılımla gerçekleşti
Cumhuriyetin 95’inci kuruluş yıldönümü, Valiliğin düzenlediği program ve etkinliklerle büyük bir coşku ve sevinçle kutlandı. Cumhuriyetin 95’inci kuruluş yıldönümünde,  Vali Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı’nın ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlendi. Kolin Otel Megaron’da düzenlenen resepsiyona, Şehit Aileleri, Gaziler,  Çanakkale merkez mahalle ve köy muhtarları, işadamları,  huzurevi sakinleri, başarılı sporcular ve aileleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, engelli sporcular, tarım işçileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Resepsiyonda Cumhuriyet Bayramı toplumun tüm kesimlerinin paylaştığı ortak bir değer olarak coşkuyla kutlandı.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER