Kale'nin Özgür ruhlu kadınları

11.08.2017         

54'üncü Uluslararası Troia Festivali kapsamında, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Sibel Bozkurt'un "'Özgür Ruhlu Kadınlar'' adlı sergisi açıldı. Sergide yer alan geleneksel kıyafetler, büyük beğeni topladı…

 54’üncü Uluslararası Troia Festivali kapsamında açılan sergiler, kentte sanatsal  bir havanın esmesine neden oldu. Bu kapsamda Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılan Sibel Bozkurt’un ‘’Özgür Ruhlu Kadınlar’’ adlı sergisi, geleneksel kıyafetleri ile ilgi odağı olmayı başardı. Çanakkale Emekçi Kadın Platformu’ndaki çalışmaları ile bilinen Sibel Bozkurt, sergiyi açmaktaki amacını, “Çanakkale’de geleneksel kadın kıyafetlerini gündeme getirip insanların biraz daha yüreklerine dokunmak ve geçmişe bir koridor açıp zaman yolcuğuna sürüklemek istedim’’ dedi. Bozkurt sergiyi, yaklaşık 200 yılı bulan eşyaların sahipleri tarafından kendisine bağış yapılarak açtığını belirtti.

 
“Nadide eşyaların kıymetini bilip sahip çıkmalıyız”
Sergide, insanların geçmişe duyduğu özlemi unutturmaya çalıştıklarını söyleyen Bozkurt;  “Herkes geçmişine sahip çıkmalı, burada sergilenen eşyalar çok kıymetli parçalar ve çok zor şekillerde yapıldığını biliyoruz. Bizler bu nadide eşyaların kıymetini bilip sahip çıkmalıyız’’ dedi. Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılan sergi, vatandaşlar tarafından 13 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek. 
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER