havadurum
Seçkin Sağlam

ssboreas17@gmail.com

CHP'de "değişim" sesleri...

12587

CHP'nin kongreler süreci devam ediyor. Delege seçimlerini tamamlayan CHP, şimdi ilçe yönetimlerini oluşturma aşamasında. Ekim ayında da İl yönetiminin belirlenmesiyle tüm örgüt, Büyük Kurultay'ı beklemeye başlayacak.

Bu süreç, Mayıs Genel Seçimlerinin sonuçlarının doğrudan yansıdığı, CHP'nin parti içinde ve dışında sıkça tartışıldığı bir dönemin de kapısını araladı. 2019 yerel seçimlerinde alınan sonucun büyük morali ile girilen Mayıs seçimlerinin sonucunun bir yansıması olarak, CHP ve özellikle de Genel Başkan Kılıçdaroğlu, hem partililer, hem de onu destekleyen kitlelerce eleştirilerin hedefi oldu.

2010 yılından bu yana devam eden Genel Başkanlık sürecinin en çok tartışıldığı dönemini yaşayan Kılıçdaroğlu, yine parti içinde ve dışında zor bir dönem geçiriyor. 

Parti içinde ve dışındaki büyük "değişim" talebine ne kadar direnir, ya da bu talebi, kendisinin genel başkanlığını sürdürecek bir değişim (tüzük vs.) düzlemine nasıl çekebilir bunu bekleyip göreceğiz. 

Genel talep, Kılıçdaroğlu'nun tekrar aday olmaması yönünde ilerlerken, Kılıçdaroğlu ise politika veya tüzük değişikliği gibi uygulamalarla kendi yerini sağlamlamaya çalışacaktır. 

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Özgür Özel, Selin Sayek Böke, Muharrem Erkek, Engin Altay ve Bülent Tezcan gibi isimlerin, CHP'de ve CHP'ye destek veren kitlelerin "değişim" talebini karşılamaya yönelik çalışmaları devam ediyor. 

CHP'deki değişim sesleri, kongreler sürecine yansıyor. Ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale de listelerin çoğunluğu iki veya daha fazla ekip üzerinden örgütlenmeye çalışılıyor. 

***

Delege seçimlerinde Erkek etkisi
Çanakkale siyasetinin yetiştirdiği, son dönemin en başarılı isimlerinden Muharrem Erkek, halen Parti Meclis üyeliğine devam ederken, CHP Genel Merkezi'nde de Genel Başkan Yardımcılığı unvanını bıraksa da etkisini sürdürüyor. Aynı şekilde, milletvekilliği döneminde, "CHP'nin genel siyasetinde başarılı ama Çanakkale'de etkisi yok" söylemlerinin de gerçekçi olmadığı görüldü. Delege seçimlerine, "Beyaz Liste"yi destekleyen, yakın çalışma arkadaşları 'Beyaz Liste'de Muharrem Erkek'in üyeleri üzerindeki etkisi ve üyelerin Muharrem Erkek ekibine gösterdikleri ilgi, seçim sonuçlarına da yansıdı. Beyaz Liste tüm mahallelerde ezici bir çoğunlukla kazandı. 

***

İbre İbrahim Can Ergun'dan yana 
Delege seçimlerinin ardından bütün dikkatler Merkez İlçe seçimine çevrilirken, geçtiğimiz günlerde adaylığını açıklayan CHP'nin sevilen, genç ve dinamik isimlerinden İbrahim Can Ergun'a gösterilen ilgi, Merkez İlçe seçimleri için önemli ipuçları içerdi. Beyaz Liste'nin tüm delege seçimlerini kazanması, delegelerin İbrahim Can Ergun'a yönelik ilgisi ve Ergun'un da parti içindeki tüm gruplarca kabullenilebilecek bir aday olması onu bir adım öne çıkarıyor. Adalık konuşmasındaki "Sokak-siyaset" ilişkisine değinmesi, CHP'nin epeydir uzak olduğu bir siyasete yönelmesini ve geleceğe dair 'değişim' sinyali verdi. Sokakta; esnafın, emekçinin, memurun, emeklinin, öğrencinin, kadının ve tüm ezilenleri ile genel olarak halkın "yaşam" mücadelesine omuz verilecek olması, elbette ki bu değerlerden yoksun kişilerce "sloganist" bulunabilir. 

Ancak bu söylemlerin "sloganist" olup olmadığını, seçimi kazandığı takdirde oluşacak İbrahim Can Ergun ve yönetiminin performansı gösterecek. Sokak-siyaset ilişkisi kurulur, kent siyaseti bunun üzerinden örgütlenirse, bu söylemlerin 'sloganist' olmadığı, gerçekçi bir hedef olduğu görülecektir. 

Kızoğlu adaylıktan çekilecek mi? 
Delege seçimleri öncesi adaylığını açıklayan Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Evren Kızoğlu ve Mavi Liste ekibi mahallelerde istediği sonuçları alamadı. Özellikle Cevatpaşa Mahallesi delege seçimleri, iki dönemdir mahallenin muhtarlığını yapan Kızoğlu için "parti tabanında karşılığı yok" söylemlerini haklı çıkarırcasına bir sonuçla tamamlandı. 

Genel olarak delege seçimleri, özel olarak da Cevatpaşa Mahallesi seçim sonucu, Kızoğlu'nun Merkez İlçe seçimi öncesi adaylığını çekebileceği yönünde sinyal verirken, parti kulislerinde de "Aday olmayabilir" görüşü ağır basıyor. 

CHP üyeleri, parti içindeki "değişim" talebi ile bunun karşılığı olarak gördükleri beyaz listeye oy verdiler. Bu seçimin ön önemli mesajı; Değişimdi... 

Çanakkale'de, parti içinde, köklü bir değişimin kapısını aralayan CHP üyeleri, önce delege seçimleri ardından da Merkez ilçe seçimi ile iradelerini ortaya koyacaklar. 

Ancak her ne olursa olsun, seçimler nasıl yorumlanırsa yorumlansın, delege seçimlerinin beyaz liste galibiyeti ile sonuçlanmış olması, seçilen delegelerin iradelerini önceden belirlemeye varacak söylemler veya seçim sonucunu "tartışmasız" tahmin etmek doğru olmaz. 

Siyasette hedefleri olan Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Kızoğlu'nun adaylığı konusunda ne yapacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. 

CHP Merkez İlçe Kongresi, İbrahim Can Ergun'un tek liste ile girdiği bir seçimle noktalanabilir.