havadurum
Seçkin Sağlam

ssboreas17@gmail.com

Kılıçdaroğlu hiç kazanmamıştı aslında!

Bir süredir Çanakkale’de de herkesin dilinde olan değişim, CHP Genel Başkanını da koltuğundan etti. Kılıçdaroğlu, 13 yıllık koltuğunu devrederken, ardında derin bir siyasal enkaz bıraktı. Yeni bir siyaset, yeni yöntem ve yollarla bu enkazı kaldırma sorumluluğu ise CHP Lideri Özgür Özel ve CHP’nin yeni kadrolarının omuzlarında!...

9524

2010 yılında Deniz Baykal’ın ardından CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, son yapılan kurultayda seçimin ikinci turunda 13 yıllık liderlik koltuğunu Özgür Özel’e bıraktı.

Kılıçdaroğlu “liderlik” konumunu yeni kaybetmedi aslında;

• Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda; “Anayasa aykırı ama ‘evet’ diyeceğiz” dediğinde kaybetmişti!
• CHP liderliğini sadece seçim kaybetmesiyle kaybetmedi Kılıçdaroğlu, partisi saflarından bir takım gerici partilere milletvekili kazandırarak kaybetti!
• Çanakkale’de Ak Parti İl Başkanlığı yapan Yeşim Karadağ’ı, üçüncü sıra milletvekili yaptığında kaybetti.
• Partisinde solculuk yarıştırıp, seçim dönemlerinde sağcı siyasileri laf bırakmayacak derecede sağ yapmasıyla kaybetti.
• Ekmelettin İhsanoğlu gibi bir figürü, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna aday yaptığında kaybetti!
• 2018 yılında meclisin önünde kendini yakan işçiye, “Git kendini sarayda yak” dediğinde kaybetmişti.
• CHP’li belediyelerdeki işçi eylemlerine ve grevlerine kayıtsız kaldığında kaybetmişti
• Gazetecilerin tutuklanmasına, meslek örgütlerine, basın kuruluşlarına yapılan baskılara karşı yeterli tepkiyi ortaya koyamadığında kaybetmişti liderlik konumunu!
• Tüm bunlar ve benzeri eleştirilere ek olarak, halkın özgürlük ve demokrasi talebiyle sokağa döküldüğü, demokratik tepkilerini ortaya koyduğu dönemlerde, CHP örgütlerini pasifize ettiğinde liderliğini kaybetmişti Kılıçdaroğlu!
• Kılıçdaroğlu, sol-sosyal demokrat, halkçı politikalar üretemediği, siyaset üretemediği, kendisi dışında üretilen siyasette, iktidarın siyasi gündemlerinde bolca çırpındığında kaybetti.
• Tarikatların, gerici kurum ve odakların şeriat taleplerine, laiklik karşıtı gerici tavırlarına ve uygulamalarına gerekli duyarlılıkla tepki gösteremediğinde kaybetti!
• Türkiye siyasi tarihine geçen “Adalet Yürüyüşü”nü gerçekleştirdi ve toplumun tüm kesimlerinden de destek aldı. Pratikte Adalet Yürüyüşü ve savunusunun hakkını veren Kılıçdaroğlu, politik olarak hak-hukuk-adalet talebini derinleştirip, geliştiremediğinde kaybetti.

Şimdi Özgür Özel ile yeni bir döneme girdi CHP!

Elbette bunun, diğer muhalefet partileri üzerinde ve iktidar üzerinde etkileri olacaktır. Hem toplum hem de siyasette beklenen değişim ve dönüşümü sağlayacak bir lokomotif güç olmaya aday bir dönem olarak değerlendirilebilir. En azından, iktidar muhalifi kesimler üzerindeki ölü toprağını, sinmişliği ve moral-motivasyon çöküntüsünü hızla gidermenin yollarını arayacaktır Özel ve yeni CHP kadroları

CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel ve oluşacak yeni ekibiyle birlikte, önlerindeki en önemli görev toplumun neredeyse tüm kesimlerinde var olan yılgınlığı yıkmak gibi bir görev var.

Özgür Özel ve CHP’nin yeni kadrolarının önündeki ilk önemli sınav; Yerel seçimler.

Üye bazında ve her yerde yapılacak ön seçimlerle, örgütlerini ve üyelerini harekete geçirebilecek bir performansla adaylarını belirlemesi Özgür Özel ve ekibi için bir zorunluluktur.

Hızla, CHP örgütlerini ve üyelerini ayağa kaldırıp, yeni politikalar, yeni siyasi atılımlar, yeni sorular ve cevaplarla, değişimi başlatabilir.

Yoksa 6 dönem, 7 dönem milletvekilleri, genel başkan yardımcılıkları, PM üyelikleri, il başkanlıkları, ilçe başkanlıkları yapmış isimlerle yeni bir dönemi karşılaması imkansız.