DOLAR 27.2534 %0.18
EURO 28.8933 %0.12
G.ALTIN 1676.7892 %0.07
BITCOIN 26266 %-0.16
ETHERIUM 1589.39 %0.14
BIST100 8342.92 %0.18
havadurum

"Ak Parti eriyor, İYİ Parti yükseliyor"

1618
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı Rıdvan Uz, Gazetemiz Çanakkale Olay`a ziyarette bulundu. Gazetemiz sahibi Mehmet Özkurnaz ile ülke ve kent gündemini ekonomik ve siyasi değerlendiren Uz, sorunların çözümüne yönelik işaretlerde bulundu. Türkiye`ye yerli ve yabancı sermayenin ekonomik güvensizlik yaşadığını dile getiren Uz, "Ekonominin dünyadaki en geçerli dayanağı güvendir. Türkiye`nin en büyük ve en güçlü sermaye yapılarından biri olan gıda sektöründe faaliyet gösteren Ülker grubu, bu coğrafyanın grubuydu. Merkezini İngiltere`ye taşındı. Demek ki güven eksikliği var" dedi. Ebeveynlerin çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadığı için çözümü intiharda bulduğunu ifade eden Uz, "Bu ülkede anne baba çocuklarını komşuya bırakıp, intihar ediyor. Türkiye`nin hangi bölgesine el atsanız ah işitiyorsunuz" diye belirtti. Önümüzdeki genel seçim ve İYİ Parti`nin Çanakkale`deki durumunu değerlendiren Uz, "Yandaş basında bile Ak Parti oyları 26-30 arası görünüyor. Z kuşağı ilk defa oylarını kullanacak. Ak Parti`yi yüzde 20`nin altına çekecek bir tabloyu ortaya koyuyor. Bunu, iktidar görüyor. İl ve ilçe başkanlarımızla bir araya geldik. Üyelerimizin birçoğu, Ak Parti seçmeni. Partilerinden istifa edip, İYİ Parti`ye üye olduklarını gözlemliyoruz. Çanakkale`de Ak Parti eriyor, İYİ Parti yükseliyor. Ak Parti`yi geçtik, Cumhuriyet Halk Partisi`nin arkasından ikinci parti konumundayız" sözlerine yer verdi.
 
"Güven olmazsa yatırım olmaz"
Genel Başkan Yardımcısı Uz, ekonominin dünyadaki en geçerli dayanağının güven olduğunu belirterek, "Türkiye`de ekonomiye dair olan güven, hem Avrupa ülkelerinden hem dünyadan hem de yerli sermaye tarafından kalkmış durumda. Güven unsurunun ortadan kalkması neticesinde, siz ne yaparsanız yapın; yatırımcıyı çekemezsiniz. Yerli yabancı yatırımcıyı, ülkeden adeta kovarsanız; bu işin sonu hiç bir anlamda ekonomik verilerin düzelmeyeceği anlamına gelir. Türkiye`nin en büyük ve en güçlü sermaye yapılarından biri olan gıda sektöründe faaliyet gösteren Ülker grubu, bu coğrafyanın grubuydu. Merkezini İngiltere`ye taşındı. Demek ki güven eksikliği var" sözlerine yer verdi. 
 
"Türkiye`nin hangi bölgesine el atsanız ah işitiyorsunuz"
Saha çalışmalarına aralık vermeden devam ettiklerini dile getiren Uz, "Genel Başkanımız Meral Akşener`le Türkiye`nin 81 vilayetini turladık. İkinci tura başladık ve 12 ili geziyoruz. Ekonomiye dair sıkıntıların hangi safhalarda olduğunu çok net görüyoruz. Adamın biri çıktı dedi ki, `Ben hayvanlarıma oruç tutmayı öğretiyorum.` Bu şu demek; `Yem param yok. Hayvanlara alacak, besleyecek gücüm yok. Belli miktarlarda çok az veriyorum.` İş bu noktaya gelmiş. Gittiğimiz yerlerde, çiftçimiz `Biz bu sene gübre atmadık` diyorlar. Bu da üründe eksilme anlamına gelir. Çiftçi mazot alamaz hale gelmiş. Adıyaman`daki esnaf, tütün yasağından dolayı işlerinin bozulduğunu söyledi. Çünkü buradaki çiftçi tütün işiyle uğraşıyor. Türkiye`nin hangi bölgesine el atsanız ah işitiyorsunuz" dedi. 
 
"Anne baba çocuklarını komşuya bırakıp, intihar ediyor"
Ekonomik sorunların aileleri çıkmaza soktuğunu belirten Uz, "Bu ülkede anne baba çocuklarını komşuya bırakıp, intihar ediyor. Oğluna okul pantolonu alamadığı için, çocuğuna süt alamadığı için intihar eden anneler var. Bunları görmezden gelemezsiniz. Başka bir yere evirildi. Sayın Cumhurbaşkanı yüzde 52 oy aldığı zaman dolar 3.5 TL idi. Ekonomi uçuyordu. Her şey yerindeydi. En güzel dönemlerinden, yüzde 52 aldıkları dönemden, bugün insanlar ne hale geldiğini tahmin bile edemezsiniz" diye belirtti.
 
"Yandaş basında bile Ak Parti oyları 26-30 arası görünüyor"
İYİ Partili Uz, Ak Parti`nin oy oranlarının basına yansımasına ilişkin ise şu şekilde konuştu, "Yüzde 90`ın üzerinde iktidarın güdümünde ve elinde olan taraf basın var. Bu basını izlediğimizde bile Ak Parti yüzde 26-30 arasında gösteriyor. Ne kadar büyük bir uğraş verilirse verilsin, ekonomik kaygıları düşündüğümüzde her şey değişebilir. Rahmetli Ecevit sürecini hatırlayın. Oy oranları bir buçuğa düşmüştü. Ne olacağı hiç belli değil. Bu anlamda, aynı akıbet onu da bekliyor olur. Bizim sahada gördüğümüz tablo bu."
 
"Z kuşağı Ak Parti`yi yüzde 20`nin altına çekecek"
Genel seçimlere dair çalışmalarını sürdürdüklerini ve anket analizlerini dikkatle incelediklerini ifade eden Uz, "Siyasi partilerin yanı sıra iş dünyası da seçim anketlerine abonedir. Türkiye`de geçerli büyük anket şirketlerinin 5 tanesine de partimiz olarak aboneyiz. İki ayrı şirketle de il ve ilçeler bazında çalışmalar yapıyoruz. Bu anketlerin tamında Temmuz ayı itibariyle yüzde 20`nin üzerinde İYİ Parti var. Bir firmayla ortaklaşa yapılan Z kuşağı seçmeniyle ilgili bir çalışmamız var. İlk defa oylarını kullanacaklar. Ak Parti`yi yüzde 20`nin altına çekecek bir tabloyu ortaya koyuyor. Bunu, iktidar görüyor. `Bu işten nasıl kurtulurum, nasıl düzeltirim` diye çaba gösteriyor" sözlerine yer verdi. 
 
"Ülke bütçesi ilk defa 55 milyar dolar ekside"
Türkiye ekonomisinin her geçen gün kötüye gittiğinin altını çizen Uz, "Evrensel değerlerden, evrensel hukuktan, güvenden, ekonomik değerlerden uzak yaklaşımlar var. Yüzümüzü Avrupa`dan çevirip, Suudi Arabistan`a Birleşik Arap Emirlikleri`ne, Katar`a ve buralarda adeta bir dilenci konumuna düşüyoruz. Buralardan swap anlaşmalarıyla para bekliyoruz. Buralardan para girsin de bizi rahatlatsın diye. Tabiri caiz ise Türkiye`nin İngiltere`deki tefecilere çok yüklü borcu var. Ülke bütçesi ilk defa 55 milyar dolar ekside. Bunu ne yaparsanız yapın, güven unsuru oluşturmadıktan sonra ülkeye ne kadar para girerse girsin bu işi çözmeniz mümkün değil" ifadelerine yer verdi.
 
"Türkiye`de liyakat eksikliği var"
Ekonominin kötüye gitmesinin bir diğer nedeninin liyakat eksikliği olduğunu kaydeden İYİ Partili Uz, "Türkiye`de herkesin gördüğü liyakat eksikliği. Merkez Bankası`nın başına, darphanenin müdürüne bir ziraatçi atıyorsanız, ekonomiyle ilgili vatandaşa sunacağınız bir güvence olmaz. Liyakat sahibi olmayan, sadakatle seçilen diğer kadrolarda olduğu gibi bir ekonomi kadrosu şeklinde yaptığınızda, karşılığını almazsınız. Bu ülkede Tarım Bakanı biri gitti, diğerini aratır oldu. Bu gitti ötekini aratır oldu. `Kepek üretimini arttıracağız` diyen bir Tarım Bakanı vardı. Kepeğin ekilecek bir şey olmadığı bilmeyen bir Tarım Bakanı vardı. 
 
Şimdi de dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olan Türkiye; Venezüellalarla, Cezayirlerde ekim alanı arıyor. Türkiye`de ekilebilir arazi bundan 10 sene önce 8 milyon dönümdü şimdi 6 milyon dönüme düşmüş. O zaman nüfus 65 milyonmuş, şimdi 85 milyon" diye tepki gösterdi.
 
"Ukrayna`dan gelen tahıldan kahramanlık hikayesi çıkmaz"
Hükümetin tarım politikalarını eleştiren Uz, "Türkiye`de tarım sistemini kurmayıp, dünyanın uzak coğrafyalarından gemiyle gelecek arpaya, buğdaya, tahıla bakıyorsun. Ukrayna`da savaş var. Gemi bekliyorsun. Bunu da televizyonlarda kahramanlık hikayesi gibi `gemi geliyor boğazdan, şimdi geldi, şimdi gelecek` diye kendi ülkendeki üretici ile dalga geçiyorsun. Bu işten sıyrılmanın tek yolu var; Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluş felsefesi olan, üretmeye, sanayileşmeye, fabrikalaşmaya; kapatmaya açmaya yönelik adım atmak. İzmir İktisat Kongresi`nde Atatürk`ün almış olduğu kararlar neyse dönüp oraya baktığınızda bu işi çözebilirsiniz" sözlerine yer verdi.
 
"Bu millet çay simit hesabıyla sizi gönderecek"
Hükümetin politikalarını eleştiren Uz, "Cumhuriyetle kavgalısınız ama cumhuriyet sayesinde o koltuklarda oturuyorsunuz. Cumhuriyet olmasaydı hiçbiriniz o koltukları göremezdiniz. Cumhuriyetin kurduğu Türkiye`de köyden çıkan insanlara bir yerlere gelebilme imkanı sağlamışız. Siz cumhuriyetin kazanımlarıyla, milletin değerleriyle kavga ederek, kutuplaştırarak, aralarına duvar örerek 20 yıldır bir süreç işlettiniz. İnsanlar, getirdiğiniz noktayı görüyorlar. İnsanlar tekrar çay simide döndünüz. Çay simit hesabı ile geldiniz, bu millet çay simit hesabıyla sizi gönderecek" dedi. 
 
"Çanakkale`de Ak Parti eriyor"
Genel Başkan Yardımcısı Uz, Çanakkale`de il ve ilçe başkanlarından brifing alarak değerlendirmelerde bulunduklarını kaydederek, "İl ve ilçe başkanlarımızla bir araya geldik. Üyelerimizin birçoğu, Ak Parti seçmeni. Partilerinden istifa edip, İYİ Parti`ye üye olduklarını gözlemliyoruz. Çanakkale`de Ak Parti eriyor, İYİ Parti yükseliyor. Bu bir gerçek. Anketlerde bunu gösteriyor. 2018 yılında16-19 bandında bir oy almış, şuan da ise İYİ Parti yüzde 28`i yakalamış durumda. Yani iki partinin arasına girmiş durumda. Ak Parti`yi geçtik, Cumhuriyet Halk Partisi`nin arkasından ikinci parti konumundayız" sözlerine yer verdi.
 
"Çanakkale`de Ak Parti`nin yerini İYİ Parti`de alır gibi gözüküyor"
İYİ Parti`nin hem yerel de hem de Türkiye genelinde yükselişte olduğunun altını çizen Uz, "Cuma pazarında 3 saat stant kurduk ve 57 kişiyi üye yaptık. Hepsi de hanımefendiydi. Pazardan filesi boş dönen insanlar, nüfus cüzdanlarını masaya `Ne hale geldi benim memleketim` diyerek İYİ Parti`ye üye olmaya başladı. Üye olduktan sonra `Sizin başka bir partiye üyeliğiniz var` dediğimizde Ak Parti`de üyeliklerini e-devletinden silip bize üye oldular. Yeniden umut olduk. Millet İttifakı anlamında da 6`lı masanın tamamen birbirine benzer olmasına rağmen ülkenin gidişine katkı sunmak adına, evrensel değerlere, hukuk sistemine, seçim güvenliğine arka arkaya baktığımızda; ortaya net bir tablo çıkıyor. İnsanlar mevcut yapıdan, mevcut işleyişten memnun değil. Çanakkale`de de bunu görüyoruz. 5 bine dayanan üye sayımız oluştu. Anket sonuçlarımızda yüzde 28`in üzerinde. Çanakkale Merkez`de ise oyumuz çok daha yüksek, yüzde 30`u geçti. Çanakkale`de ciddi anlamda Ak Parti`nin erimesi mevcut. Yerini de İYİ Parti`de alır gibi gözüküyor" ifadeleriyle sözlerini bitirdi.
(Yusuf Sonkurt- Damla Yeltekin)
Paylaş