havadurum

BABALAR VE KIZLARI

Annesiyle geliştirdiği ilişki ne kadar sıcak olursa olsun bir kız çocuğunun babasıyla geliştirdiği ilişki vazgeçilmezdir.

2474

Babaların her sözü farklı bir yankı uyandırır kızların kulaklarında; çünkü cinsiyeti ne olursa olsun her çocuk için karşı cinsten ebeveyniyle geliştirdiği ilişki çok önemlidir. Hatta bu ilişkinin çocuğun yetişkin kimliği üzerinde önemli etkileri vardır.

Babalar, Değersizlik Duygusunu Nasıl Tetikler?

Babalar açısından bunun anlamı şudur: Eğer babanız size değer verir, sevildiğinizi hissettirirse siz de yetişkin bir kadın olarak yaşayacağınız ilişkilerde aynı duygu zenginliğini ararsınız. Babanız size sevgi ve ilgi göstermez, sevildiğinizi hissettirmezse siz de aynı yoksunluğu yaşatacak ilişkiler yaşamaya mahkûm olursunuz. Çocukluğunda sevgi, destek, onay almamış kız çocukları ya da babasının sevgisi koşullara bağlanmış kızlar, ileriki hayatında nedenini bir türlü bulamadığı bir değersizlik duygusuyla baş etmek zorunda kalabilirler.

Bir başka deyişle, babaları bütün kız çocuklarının ilk aşkıdır. Kızlar kendi benlik değerlerini babalarının gözünde sezmeye çalışır. Ne yazık ki çok az baba kızlarının gözünde temsil ettikleri dünya imgesinin farkındadır. Çoğu zaman, kızlarını koruduklarını düşünürken toplumun bütün geleneksel ve cinsiyetçi mesajlarını, farkında bile olmadan heyecanla sunarlar kızlarına. Pek çok baba kızının iyi bir futbolcu olması yerine, hiç spor yapmamasını; bateri çalmasındansa hiç müzik aleti çalmamasını tercih eder. Çoğu baba için mühendislik bir kız mesleği değildir, kızlarının bir gençlik kampında çadırda kalmasını da hayal etmekten hoşlanmazlar. Pek çok babaya göre kızlar takım oyunları oynamamalı sadece formda kalmak için hafif sporlar yapmalıdır. Daha önemlisi, kızları güzel ve şık görünmelidir.

Sevgi Dolu Baba: Güçlü Kadınlar

Babalarıyla iyi ilişkiler geliştiren kız çocukları, kendilerini rahat ifade eden, sağlıklı ilişkiler kuran, mutlu yetişkinler olacaktır. Babalarıyla yakın olan kızlar; onlara benzeyen eşler seçer, hatta eş seçimi sürecinde babalarından onay alarak ilerler. Babanın uzak, mesafeli, ilgisiz olduğu ilişkilerde çoğu zaman genç kızların, kendilerinden -bazen oldukça- büyük, olgun erkeklerle birlikte olduğunu da biliriz.

Öte yandan baba kız ilişkisi hassas bir terazinin dengesine ihtiyaç duyar. Çok katı ve disiplinli bir babanın kızı da utangaç ve çekingen olacak, kendini ifade etmek yerine içine kapanmayı tercih edecektir.

Babayla Geçirilen Süre Zekayı Belirler

Kız çocuklarının duygusal gelişimine olumlu katkı yapan bir başka faktör, babayla birlikte geçirilen çocukluk döneminin uzunluğudur. Araştırmalara göre zekâ yüksekliğiyle hayatın ilk altı yılında temelleri atılmış sağlıklı baba kız ilişkisi arasında güçlü bir bağ vardır.

Bristol Üniversitesi’nde yapılmış bir çalışmaya göre, babaları hayatlarının ilk 5 yılında evden uzaklaşmış ve babalarıyla sağlıklı bir ilişki geliştirememiş kız çocukları büyüdüklerinde, babaları 5. yaşından sonra evden uzaklaşmış kız çocuklarına göre daha fazla depresyon belirtisi göstermektedir. Öte yandan her iki grubun gösterdiği depresyon belirtileriyse; babalarını ister 5 yaş öncesi, ister 5 yaş sonrası evden ayrılmış erkek çocuklara göre çok daha yüksek seyretmektedir.

Babasıyla iyi ilişkileri olan kız çocuklarının ilerde özgüveni yüksek ve kendini rahat ifade edebilen yetişkinler olduğu, babayla kurulan iyi ilişkinin, kızın hayata daha pozitif bakmasını sağladığı, hatta bu kızların liderlik vasıflarının da daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ayrıca babalarıyla sağlıklı bir ilişki kurarak büyüyen kız çocuklarının ruh sağlıkları da kolay kolay bozulmamaktadır.