Münir Nurettin Selçuk

16.07.2021         

Fenerbahçe'de futbol oynuyordu. 'Saçım dökülmesin' diye futbolu bıraktı! Müzikte efsane oldu. Fenerbahçe'de futbol oynuyordu, fakat o kadar titizdi ki 'Kafa topuna çıkmaktan saçım dökülecek, ses tellerim zarar görecek' kaygısıyla futbolu bıraktı, kendini müziğe adadı... Yok Başka Yerin Lütfü Ne Yazdan Ne de Kıştan, İstanbul'u Sevmezse Gönül Aşkı Ne Anlar, Dönülmez Akşamın Ufkundayız gibi eserleri besteleyip efsane oldu.

Kökleri Selçuklu`ya dayanıyor...
Münir Nurettin, 1900 yılında Sarıyer`de doğdu. Babası Divan-ı Hümayun muavini, Darülfünun İlâhiyat Fakültesi Fars Edebiyatı öğretmeni ve Kadıköy Sultanisi Fransızca öğretmeni, aynı zamanda şair Mehmed Avni Nureddin Bey, annesi ise Fatma Hanife Hanım`dı. Münir Nurettin`in soyu, Selçuklu ve Germiyanoğulları`na uzanıyordu. Bu yüzden de ailesine Selçuk soyadı verildi.
Falsolu topların ustası
Gençlik yıllarında futbola gönül verdi, bir dönem Fenerbahçe`de futbol oynadı. Ceza sahasına açtığı müthiş ortalar ve falsolu şutlarıyla dikkat çeken Münir Nurettin`in tek eksiği hava toplarındaydı. Arkadaşlarının "Neden topa kafa vurmuyorsun?" sorusuna Selçuk`un "Ses tellerimin zarar görmesinden, saçımın dökülmesinden endişe ediyorum" cevabı verdiği anlatılır. Bu iki kaygısı nedeniyle zamanla futboldan uzaklaşan Selçuk, ardından tenis ve deniz sporlarına yönelir. İçindeki Fenerbahçe aşkı hiç bitmeyen Selçuk, ilerleyen yıllarda ailesinin "Ziraat mühendisi ol" telkinlerine de kulak asmaz ve tamamen musikiyle uğraşmaya başlar.
Araştırma;
(Cahit Göveren)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER