havadurum

Akçansa, BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne girdi

Akçansa, Türkiye'nin önde gelen çevreci ve sosyal sorumluluk bilincine sahip şirketlerinden biri olarak BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi'ne giriş yaparak önemli bir başarı elde etti.

1328

Sabancı Holding ve Heidelberg Materials ortak kuruluşu Akçansa, sürdürülebilirlik performansı en yüksek 25 firmanın yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne katılmaya hak kazandı.

Akçansa, "Gelecek için sorumlu çalışma" ilkesiyle yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla bu önemli endekse katılma hakkını elde etti. Genel Müdür Vecih Yılmaz, bu başarıyla ilgili değerlendirmesinde, şirketlerinin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim alanlarındaki iyi uygulama örneklerinin BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi'ne dahil olmalarından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne katılmaktan mutluluk duyuyoruz”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akçansa Genel Müdürü Vecih Yılmaz, “Türkiye’nin en yüksek paydaş değerine sahip sürdürülebilir yapı malzemeleri şirketi olma vizyonuyla faaliyetlerimizi sürdürürken, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim alanlarındaki iyi uygulama örneklerimiz ile BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Uluslararası sürdürülebilirlik derecelendirme kuruluşu Refinitiv tarafından yapılan değerlendirmeler ışığında oluşturulan ve şirketimizin girmeye hak kazandığı Endeks, halka açık şirketlerin iklim değişikliği, biyoçeşitlilik, su, atık, istihdam, sosyal etki ve kurumsal yönetişim de dâhil olmak üzere sürdürülebilirlik kavramının tüm bileşenlerine yaklaşımımızı ortaya koyması açısından da çok değerli. Karbon Saydamlık Projesi (CDP -Carbon Disclosure Project) 2023 İklim Değişikliği Programı’nda skorumuzu B seviyesinden A- (liderlik) seviyesine yükseltirken, sektörümüzde ilgili programda liderlik notunu alan tek Türk çimento firması olmuştuk. BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne de girmemizle birlikte, çalışmalarımızın ulusal ve uluslararası alanlarda paydaşlarımız tarafından tescillenmesinden kıvanç duyuyoruz” sözlerine yer verdi.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş