DOLAR 28.8854 %0.03
EURO 31.5162 %0.01
G.ALTIN 1923.446 %1.80
BITCOIN 38726.6771 %2.58
ETHERIUM 2091.6645 %2.28
BIST100 8026.27 %0.06
havadurum

"Atık plastiklere kıymetli yerli ham madde olarak bakmalıyız"

5 Haziran 2023 Dünya Çevre Günü'nün 50'nci yıl dönümünde "Plastik Kirliliğini Yenelim" diyerek plastik atıkların dönüşümüne ilişkin İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu "Atmayalım, yakmayalım, ayrı toplayalım" çağrısında bulundu.

315
Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) öncülüğünde 1973'ten bu yana düzenlenen 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün 50. yılında plastik kirliliği çözümüne odaklı "Plastik Kirliliğini Yenelim" denildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, "Çevre kirliliği, biyoçeşitlilik kaybı ve iklim değişikliği temel sorunlarımız için eylemleri hızlandırma gereği ile atık plastiğin döngüsel ekonomideki yerine odaklanıyoruz" dedi.

"Plastik kirliliğini yenme vakti geldi!"
"Faydalı kullanım ömrünü tamamlayan plastiklere, atık plastiklere kıymetli yerli ham madde olarak bakmalıyız" sözlerine dikkat çeken Karaosmanoğlu "Çünkü plastikler ithal petrol ve doğal gazdan üretilirken atık plastik çıktığında yerli ham maddemiz, ulusal servetimiz olur. Atık önceliklemesinde En Az Atık Çıkarma; Yeniden Kullanım; Geri Dönüşüm/İleri Dönüşüm; Enerji ve Malzeme Geri Kazanımı ve Bertaraf sırası mühim. Atık plastik döngüsel ekonomide dönüşürek değer kazanırken endüstrinin döngüsel ekonomiye geçişinde de sistematik dönüşüm ve eylemleri hızlandırma gerekiyor konusuna dikkat çekerek ülkemiz bu gidişatın dışında kalmamalı. Bu değişim için dönüşüm şart" diye belirtti.

"Değişimi birlikte başarabiliriz"
Prof. Karaosmanoğlu, 2022'de Birleşmiş Milletlere üye 175 ülkenin plastik kirliliğini sona erdirme hedefline 2024'ün sonunda hazır olacağını belirterek, "Yasal bağlayıcı nitelikli anlaşma için tarihi kararı onayladı. Paris Anlaşması sonrasındaki en önemli ve çok taraflı bu anlaşma günümüzün ve yarınımızın sigortası kabul ediliyor. Çünkü insanın dostu plastikle yaşam, sadece ve sadece en iyi atık plastik yönetimi ile doğanın, çevrenin ve iklimin de dostu olabilir. Plastiği keşfeden, sağladığı kolaylık ve çözümlerle yaşayan insan en iyi atık plastik yönetimini de başarmalıdır. Hükümetler, yerel yönetimler, iş dünyası, sivil toplum, akademi, medya ve yurttaşların plastik döngüsel ekonomisinin değişmek için dönüşüm yolumuzda bilim, teknoloji destekli çözümlerle eyleme geçmesi gerekiyor. Değişimi birlikte başarabiliriz" sözlerine yer verdi.

"Mikroplastikler gıda, su ve havaya karışıyor"
Birleşmiş Milletler verilerine göre; her yıl yarısı tek kullanımlık 400 milyon tondan fazla plastik üretiliyor. Bu plastiklerin yüzde onundan azı geri dönüştürülüyor. Her dakika bir çöp kamyonu kadar, yılda 19-23 milyon ton diğer deyişle 2 bin 200 Eyfel Kulesi ağırlığı kadar atık plastiğin göllere, nehirlere ve denizlere karıştığı tahmin ediliyor. Bu miktarın 2040'a kadar üç katına çıkacağı öngörülüyor. Deniz çöpünün yüzde 85'ten fazlası, en kalıcı ve zararlı kısmı plastik. 800'den fazla deniz ve kıyı türü bu kirlilikten etkileniyor. Çapı 5 mm'den küçük mikroplastikler gıda, su ve havaya karışıyor.

"700 bin ek iş yaratmak mümkün"
Her insanın yılda 50 binden fazla mikroplastiği tükettiğini söyleyen Dr. Karaosmanoğlu plastik döngüsel ekonomisine geçip 2040'a kadar denize giren atık plastiği yüzde 80 oranında azaltırsak ve böylece petrol ve doğal gazdan plastik eldesini yüzde 55 oranında düşürerek 70 milyar dolar tasarruf sağlama; iklim değişikliği sebebi sera gazı salımlarını yüzde 25 azaltma; 700 bin ek iş yaratmanın mümkün olacağını bildirerek plastik döngüsel ekonomisi yeşil sayıları cazibesinin bizleri beklediğinin altını çizdi.

Atmayalım, yakmayalım, ayrı toplayalım
Dr. Karaosmanoğlu Dünya Çevre Günü'nde son olarak, "Öncelikle tek kullanımlık plastik tüketimimizi yaşamımızda mümkün her yerde azaltalım. Uzun ömürlü, dayanıklı plastik ürünleri satın alalım. Ambalajına tekrar doldurarak ürün satın alma seçeneklerini göz önüne alalım. Evde, okulda, işte, yolda, tarlada, ormanda atık plastik çıktığında, nefes alalım. Düşünelim. Atık plastiğin toprak, su ve havaya karışmasına sebep olmayalım. Aksi takdirde bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalarla birlikte yaşadığımız güzelim dünyamızın nefesi azalır. Atmayalım, yakmayalım, ayrı toplayalım" dedi.
(Nilay Günay)
Paylaş