havadurum

Çevre Aktivistlerinden Çağrı: Maden Faciasının Sorumluları Yargılansın!

Erzincan İliç’te yaşanan maden faciasının sorumlularıyla ilgili olarak, çevre savunucuları harekete geçti. Çanakkale Adliye Sarayı’ndan da çevre aktivistleri sorumluların yargılanması için çağrıda bulundu.

1849

Çevre savunucuları, Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen faciayla ilgili suç duyurusunda bulundu. Facia, 13 gün önce gerçekleşmiş olmasına rağmen, hala göçük altında kalan 9 işçi kurtarılamamıştı. Arama-kurtarma çalışmaları, heyelan riski nedeniyle 7. gününde durdurulmuştu. Ancak bu sabah, Elazığ'da bir maden faciası daha yaşandı. Çanakkale Adliye Sarayı önünde bir araya gelen çevre savunucuları adına konuşan Reyhan Erdem, “Anagold İliç altın madeni kapatılsın. Suçu önlemeyen ve 2022’de örtbas edenler yargılanmalıdır” dedi.

“Göz göre göre gelmiştir”

Erdem, “Bizler doğa hakkı savunucuları olarak bu yaşanılanın ülkenin en büyük ekokırım suçu olduğunu, İliç’in bir ekokırım suç mahallisi olduğunu biliyoruz” sözlerine dikkat çekere, “İliç Çöpler Kompleks Altın Madeninde yığın liçi sahasında meydana gelen kayma sonucunda yaşanan facia 9 çalışanın kimyasal zehirli atık altında kalmasına ve geri dönüşü mümkün olmayacak bir şekilde çok geniş bir alanda hava, su ve toprak kirlenmesine neden oldu. Yaşanılan felaket, tüm uyarılara rağmen önlem alınmaması, daha fazla kar ve rant için kapasite artışları ile daha fazla siyanürlü solüsyon kullanarak, uygun olmayan arazi koşullarında, bilimsellikten uzak ve can güvenliğini gözetmeden devam eden üretim sonucu göz göre göre gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

“Suç duyurusunda bulunuyoruz”

Erdem sözlerine şu şekilde devam etti, “Bu suça sebep olan Anagold Madencilik ve taşeronları, madene ‘ÇED olumlu’ ya da ‘ÇED gerekli değil’ diyerek işletilmesine, kapasite artışına olur veren ve madenin denetimini yerine getirmeyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, daha önce meydana gelen siyanür sızıntısında soruşturmayı kapatan kamu görevlileri, davalarda görev yapan ve tarafsız davranmayan bilirkişiler ve tüm diğer sorumlular hakkında çevreyi kasten kirletmek ve görevi kötüye kullanmaktan yargılanmaları için suç duyurusunda bulunuyoruz. Herkesi, kurumlar ve kişiler için hazırlanmış olan dilekçe örnekleri ile, bulunduğu yerdeki adliyelere başvurarak bu katliamın cezasız kalmaması için sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

“Yeni İliç’ler yaşanmasın”

“İliç’in kaderi vahşi madenciliğe terk edilmek değildir” sözlerinin altını çizen Erdem, “İliç’in kaderi vahşi madenciliğe terk edilmek değildir! Vahşi madenciliğe karşı gelin hep birlikte İliç’in çıkaramadığı sesi olalım, bu katliama sebep olanlardan hesap soralım! Yeni İliç’ler yaşanmasın” diye belirtti.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş