havadurum

Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler!

İstanbul Rumeli Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi ve Uzman Klinik Psikolog İrem Yavuz, sınav kaygısını ele alarak öğrencilere destek olacak stratejileri paylaştı.

912

İstanbul Rumeli Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı Öğretim Görevlisi ve Uzman Klinik Psikolog İrem Yavuz, sınav kaygısıyla başa çıkma ipuçları verdi.

“Sınav anına yaklaştıkça kaygı seviyesinin artması sık görülen bir durumdur”

Yavuz'a göre, “Öncelikle yaşanan kaygının normal olduğunu kabul etmek önemli bir adımdır. Sınav anına yaklaştıkça kaygı seviyesinin artması sık görülen bir durumdur. Ancak sınav kaygısını azaltmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlar arasında düzenli egzersiz yapmak, derin nefes alma tekniklerini kullanmak, zaman yönetimini geliştirmek, olumlu düşünce alıştırmaları yapmak ve sınav stratejilerini öğrenmek yer almaktadır. Ayrıca sınav öncesi hazırlık sürecini planlamak da kaygıyı azaltabilir” dedi.

Belirtileri anlattı

Sınav kaygısının fiziksel, duygusal ve bilişsel düzeyde çeşitli etkilere sahip olduğunu belirten Yavuz, kalp çarpıntısı, terleme ve baş ağrısı gibi fiziksel belirtiler; özgüvenin azalması ve motivasyonun düşmesi gibi duygusal etkiler; odaklanma sorunları ve bellek performansının azalması gibi bilişsel etkilerin sınav kaygısıyla ilişkilendirilebileceğini ifade etti.

Pratik öneriler sundu

Sınav kaygısının birden fazla nedeni olabileceğini belirten Yavuz, mükemmeliyetçilik, düşük özgüven, aşırı rekabetçilik gibi bireysel özelliklerin yanı sıra çevresel faktörlerin ve aile beklentilerinin de kaygıyı artırabileceğini belirtti. Kaygı ile başa çıkmanın en etkili yollarından birinin kaygının nedenlerini tanımak ve kaygı ile yüzleşmek olduğunu vurgulayan Yavuz, Sınav anında yaşanan stres anlarını yönetmek içinse pratik öneriler sundu. Bu öneriler arasında, sınav anında kaygıyla yüzleşmenin ve stresi ertelememek yerine o anı yaşamanın önemine değindi.

Son olarak, sınav öncesinde ve sınav anında stresi yönetmenin önemine dikkat çeken Yavuz, rutinimize devam etmenin, hobilerimize zaman ayırmanın ve sınav yerini önceden görmek gibi önlemlerin sınav kaygısını azaltmada etkili olduğunu belirtti.

(YUNUS ERZİNCANLI)
Paylaş