DOLAR 31.1498 %0.16
EURO 33.8644 %0.16
G.ALTIN 2040.2203 %0.42
BITCOIN 57380.8607 %5.36
ETHERIUM 3282.5847 %3.05
havadurum

Ücretsiz "Kış Okulları" başladı

2934
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinde bilim, sanat, matematik ve İngilizce olmak üzere 4 alanda eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını içeren ücretsiz "Kış Okulları" hayata geçti. 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem sonunda Çanakkale`de 8 bin 400`ü okul öncesi, 24 bin 700`ü ilkokul, 23 bin 376`ü ortaokul ve 27 bin 213`ü ortaöğretim kademesi olmak üzere toplam 83 bin 689 öğrenci karne alarak yarıyıl tatiline girdi. 2 haftalık yarıyıl tatilinde de yaz okulu kapsamı genişletilerek tüm kurslar "Kış Okulları" kapsamında başladı. Çanakkale Merkez, Ayvacık, Biga, Çan, Gelibolu ve Yenice ilçelerinde Kış Okulları kapsamında 43 ücretsiz kurs faaliyete geçti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerince yapılan açıklamada, "Öğrenciler, iki haftada toplam 40 saat kurs alabilecek. Matematik ve İngilizce derslerinde açılan kurslarda 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için belirlenen 5 grupta etkinlik yapılmış, bir öğrenci bu kursların her ikisine de başvurabilmiştir. Öğrenciler bir dersten günde 2, haftada 10, toplamda 20 saatlik programa katılacak; iki kursa katılan öğrenci, iki haftada toplam 40 saat ders almış olacaktır" denildi.
 
BİLSEM, tatilde de aralıksız çalışıyor
Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarında ise robotik, yapay zekâ, yazılım geliştirme, havacılık ve uzay, yenilenebilir enerji, bilimsel araştırma teknikleri, akıl oyunları gibi alanlarda her bir atölye programı; günlük en fazla 4 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak planlandı. Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan bir öğrenci; en fazla iki farklı atölye veya ders grubundan haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabilecek.
 
Dijital materyaller erişime açıldı
Milli eğitim Bakanlığı tarafından Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde açılacak "Kış Okulları" kapsamında İngilizce ve Matematik Kursları için dijital etkinlik materyalleri hazırlandı. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademeleri için yarıyıl tatiline özel 5 ayrı dijital materyal de ilk kez öğrencilerin kullanıma sunuldu. Bilgi ve becerilerin aktif kullanımını içeren etkinliklere yer verilen; öğrencilerin bir sonraki döneme dinlenerek, eğlenerek ve öğrendiklerini tekrar ederek hazırlanmaları hedeflenen programda okul öncesi, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 3 ayrı kademedeki öğrencilere yönelik materyallere erişim sağlanmış ayrıca üç ayrı bilim sanat dergisi de dijital ortamda yerini aldı.
 
Lise öğrencilerine şifre bilim ve veri analizi etkinlikleri
Bakanlık, yarıyıl tatilinde lise kademesine yönelik düzenlenecek kurslarda yenilikçi yaklaşımlar içeren yeni matematik programını da ilk kez hazırlayarak programda öğrencilerin şifre bilimden veri analizine, geometri dünyasının keşfinden, küresel problemler karşısında çözüm yolları üretebilecekleri etkinliklere kadar çeşitli alanlara yer verdi.
(Nevin Yüksel)
Paylaş