"Hazırlık yapılmadan verilen kararların zararlarını izlemekteyiz"

03.05.2021         

İyi Parti Çanakkale İl Başkanlığı tarafında tam kapanma ile ilgili açıklama yapıldı. Tam kapanma kararı alınsa da kararı dair hiçbir önlem alınmadığı belirtilen açıklamada "Düşünülmeden, hazırlık yapılmadan alınan son dakika kararlarının bu ülkeye ve milletimize verdikleri zararları üzülerek izlemekteyiz" denildi.

Koronavirüs salgını yayılımını önlemek amacı ile alınan İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arsında tam kapanma kararı alındı. Karar 81 İl Valiliği`ne gönderilirken kararın eksik ya da yetersiz olduğu gerekçesi ile açıklamalar da gelmeye başladı. İYİ Parti İl Başkanlığı tarafından tam kapanmaya dair yapılan açıklamada kapanma ile ilgili hiçbir plan yapılmadığı, hiçbir önlem alınmadığı belirtildi. Şehirlerarası seyahatlerin yasaklanmamasının tam kapanmayı adeta bir tatil havasına çevirdiği ifade edilen açıklamada, "Adeta tam kapanma sadece dar gelirli için alınmış bir karar haline gelmiştir" denildi. Devletin resmi kurumlarından alınan belgeler ile e-devlet sistemindeki bilgilerin uyumlu olmamasının ceremesini esnafın çekmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, "Düşünülmeden, hazırlık yapılmadan alınan son dakika kararlarının bu ülkeye ve milletimize verdikleri zararları üzülerek izlemekteyiz" denildi.

"Ülkemizi yönetenler bu sürede hiçbir hazırlık yapmamışlardır"
İyi Parti İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; "17 günlük tam kapanmanın yaşandığı bu günlerde maalesef ki devletimizi yönetenlerin ne kadar hazırlıksız ne kadar plansız ne kadar liyakatsiz ve ciddiyetsiz olduklarını aldıkları her kararda tekrar tekrar görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kararın duyurulmasından sonra alınan son dakika kararlar göstermiştir ki bir seneden fazladır pandemi ile mücadele eden ülkemizi yönetenler bu sürede hiçbir hazırlık yapmamışlardır. Tam kapanmanın sürekli gündemde olduğu ülkemizde maalesef ki bir senedir tam kapanma ile ilgili hiçbir plan yapılmamış, hiçbir önlem alınmamıştır. Geçmişte yaşanan hatalardan bile ders çıkarılmamıştır ki, tam kapanmanın açıklanmasından sonra şehirlerarası seyahatlerin yasaklanmaması bu tam kapanmayı adeta bir tatil havasına çevirmiştir. Büyükşehirlerden tatil beldelerine akın akın göç yaşanmıştır. Adeta tam kapanma sadece dar gelirli için alınmış bir karar haline gelmiştir" denildi. 

"Alınan hiçbir kararın daha önceden enine boyuna düşünülmediği çok açık ortadır"
Açıklamada; "Alınan hiçbir kararın daha önceden enine boyuna düşünülmediği çok açık ortadır. Aşıların ne kadar sürede ikinci dozlarının yapılacağı, kimin sokağa çıkıp çıkamayacağı, marketlerin neyi satıp satamayacağı, esnafın çek senetlerini ödeyip ödemeyeceği, hangi esnafın muaf olup olmadığı hala belirsizliğini korumaktadır. Tam kapanmadan bir gün önce alınan karar ile muafiyet kapsamına giren şirketlerin çalışanları için e-devlet üzerinden almaları gereken bir "çalışma izin belgesi" şartı getirilmiştir. E-devlet sistemi o günden itibaren yoğunluktan çökmüş, izin belgelerini alabilme şansı neredeyse olmamıştır. Muafiyet kapsamında olan şirketlerin dahi ellerinde vergi dairelerinden alınan mükellefiyet yazıları olmasına rağmen, e-devlet üzerinden çalışma izin belgelerini alamadıkları görülmektedir. Devletin resmi kurumlarından alınan belgeler ile e-devlet sistemindeki bilgilerin uyumlu olmamasının ceremesini esnafımız çekmemelidir. Muafiyet kapsamında olduğu halde "çalışma izin belgesi" alamadığı için 2 hafta çalışamayacak olan esnaflarımızın bu mağduriyeti, ülke ekonomimiz için ciddi bir sorun ve tehdit teşkil etmektedir. Yetkili makamların pazartesi gününden itibaren esnafımızın ve çalışanlarının mağduriyet yaşamaması için mevcut sorunlardan kolluk kuvvetlerini haberdar etmeleri önem arz etmektedir. Ekmek parası peşindeki vatandaşımız ile kolluk kuvvetlerimizin karşı karşıya getirilmeme noktasında bu uyarı çok mühimdir. "Çalışma izin belgesi" alamayan esnafımızın da kapanma sürecinde faaliyetlerine devam edebilmesi için gerekli kararlar acilen alınmalıdır" denildi. 
 
"Kontrolsüz gidişin zararını milletimiz çekmektedir"
Açıklamada son olarak; "Düşünülmeden, hazırlık yapılmadan alınan son dakika kararlarının bu ülkeye ve milletimize verdikleri zararları üzülerek izlemekteyiz. Maalesef son bir iki haftada yaşananlar göstermiştir ki türbülansa girmiş, kontrolünü yitirmiş bir uçak gibidir güzel ülkemiz. Bu kontrolsüz gidişin zararını ise milletimiz çekmektedir. Acilen gerekli tedbirlerin alınması hususunda yetkili makamları göreve davet ediyor, sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunu bildiriyoruz" ifadelerine yer verildi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER