Başkan Gökhan "içki kararı" imzasını geri çekti

03.05.2021         

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan tam kapanma döneminde alkollü içki satışını yasaklayan kararda imzası bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, karardan geri dönerek imzasını çektiğini duyurdu.

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan 17 günlük tam kapanmayla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Nisan`da genelge yayınladı. Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yayınlanan bu genelgeyi gerekçe göstererek, "Tam kapanma döneminde tekel büfelerinin kapalı olmasına, market ve bakkal gibi yerlerde alkollü ürünün satılmaması" kararı verdi. Kararda, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan`ın da imzası bulunuyordu. Gökhan`ın bu kararda imasının olması sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Başkan Gökhan dün yaptığı duyuruda imzasını geri çektiğini duyurdu.
 
Belediye Başkanı Gökhan konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi; "30 Nisan 2021 gecesi saat 22.00`de evimde dinlenirken kapım çalınarak tarafıma imzalatılan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararını ertesi gün inceleme fırsat buldum. Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 30/04/2021 tarih, Karar No:4/L sayılı kararının 4. ve 5. maddelerinin İçişleri Bakanlığının 30/04/2021 tarih ve 7770 sayılı Genelgesine uygun olmadığı tarafımca görülmüştür. 4.maddeTicari faaliyetler için, Merkez ilçede nöbetçi döviz bürolarının Ticaret ve Sanayi Odası tarafından belirlenerek ilan edilmesine ve ilan edilen döviz bürosunun açık bulundurulmasına, Kaymakamlıklarımız tarafından ihtiyaç olduğu tespit edilmesi durumunda da Ticaret ve Sanayi Odası tarafından her ilçede bir adet olacak şekilde nöbetçi döviz bürolarının belirlenerek ilan edilmesine ve ilan edilen döviz bürosunun açık bulundurulmasına, 5.madde Tam kapanma döneminde tekel büfelerinin kapalı olmasına, market, bakkal, büfe gibi yerlerde de alkol ürünü satılmamasına, Maddelerinin 7770 Genelgede yer almadığından, Hıfzıssıhha Kurul Kararında bu maddelerin bulunmasının yersiz olduğu kanaatimdeyim. Bu nedenle, karardaki imzamı 4. ve 5. maddelere ilişkin olarak geri çektiğimi ve karardaki oybirliği ibaresinin oyçokluğu olarak düzeltilmesi hususunu bilgilerinize sunarım."
(Atakan Alkış)
 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER