Kuraklığa karşı 'Alternatif Su Kaynağı' arama çalışmaları devam ediyor...

15.07.2021         

Geçtiğimiz yaşanan kuraklık tehlikesi ile kentin yalnızca 9-10 aylık su rezervine sahip olunduğu belirtilmiş, su kullanımında kısıtlamalar gelirken, Çanakkale Belediyesi tarafından 'Alternatif Su Kaynakları' arayışına gidilmişti. 2021 yılı bahar yağışları ile korkulan tablo gerçekleşmezken, Çanakkale Belediyesi tarafından su kaynağı arama çalışmaları ise hız kesmedi.

2019 yılı yaz aylarında başlayan kuraklık sonbahar ve kış ayları boyunca devam etmiş, yaşanan kuraklığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2020 yılı kuraklık haritalarında gözler önüne sermişti. Yayınlanan haritada Çanakkale de Şiddetli Kuraklık görülen illerin arasında gelirken, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay tarafından gazetemiz Çanakkale OLAY`a açıklama yapılarak, 21 Aralık 2020 tarihi itibariyle Atikhisar Barajı doluluk oranının yüzde 22, su rezervinin ise 11 milyon 667 bin metreküp olduğunu belirtilmişti. Doluluk oranı ile 9 - 9,5 milyon metreküp kullanabilecek su rezervine sahip olunduğunu belirten Mutluay, baraja hiç su gelmemesi durumunda kentin ancak 9-10 aylık su ihtiyacını karşılayabilecek su rezervine sahip olduğunu ifade etmiş ve belediye olarak Alternatif Su Kaynakları Arama` çalışmalarına başlandığı açıklamasında bulunmuştu. 
2021 yılında bahar yağışlarının gelmesi ile korkulan tablo gerçekleşmeyerek Atikhisar Barajı doluluk oranı yüzde 90`ları bulurken, Çanakkale Belediyesi tarafından kuraklık riski dolayısı ile başlatılan `Alternatif Su Kaynakları Arama` çalışmaları ise devam etti. Çanakkale Belediyesi tarafından arama çalışmaları ile ilgili yapılan açıklamada; "Tüm dünyanın yanı sıra bölgemizi de yakından ilgilendiren önemli bir konu olan kuraklık ile mücadeleye yönelik çalışmalara da ağırlık veren Çanakkale Belediyesi tarafından, geçtiğimiz sene sonu itibariyle başlatılan çalışmalar kapsamında kentin çeşitli noktalarında alternatif su kaynakları için araştırma sondajları gerçekleştiriliyor. Alternatif kaynakların bulunması halinde süreç, su varlığının kalite ve miktar olarak tespitine yönelik inceleme çalışmaları ile devam edecek" denildi.
(Eren Aşnaz) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER