havadurum

Bozcaada'da Bağcılık Çalıştayı

Bozcaada Belediyesi, Çanakkale Yerel Kalkınma Derneği ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CultureCivic Kültür Sanat Programı'nın katkıları ile Bağcılık Çalıştayı düzenlenecek.

816
Çanakkale'nin bağcılık konusunda en önemli ilçelerinden biri olan Bozcaada'da 9 Eylül Cumartesi günü Bağcılık Çalıştayı düzenlenecek. Geçmişi en az 4 bin yıl önceye ulaşan Bozcaada bağcılığının son yıllarda iklim değişikliği, kitle turizmi, kalifiyeli işgücüne erişim zorluğu ve artan üretici maliyetleri gibi nedenlerden ötürü gerilemektedir. Bunun sebeplerinin konuşulacağı ve önoturizm gibi alternatif turizm akımlarının örneklerle anlatılacağı çalıştaya önemli isimler katılacak.

Tarımsal Kalkınma Kooperatifi temsilcileri gerçekleştirecek

"Türkiye ve Bozcaada'da Bağcılık" konusunun tartışılacağı ilk oturuma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesinden Doç. Dr. Harun Çoban ve yine ÇOMÜ Biga MYO'dan Öğr. Gör. Muradiye Özel Ödül ile adalı bağcı Necati İnceoğlu konuşmacı olarak katılacak. Açılış notlarını ise Bozcaada İlçe Tarım Müdürlüğü ve Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi temsilcileri gerçekleştirecek.

"Bağ ve Şarap Turizmi-Önoturizm" başlıklı ikinci oturumda ise yazar, şarap uzmanı ve eğitmen Göknur Gündoğan, yazar, sommelier Murat Yankı ve gastronomi uzmanı, arkeolog Kubilay Özben konuklara deneyimlerini aktaracak.

Bozcaada'nın tek basılı dergisi Mendirek'i 10 yıldır hazırlayan ve adaya dair uzun zamandır arşiv kayıtları oluşturan Mustafa Dermanlı'nın "Tenedos'tan Bozcaada'ya Bağcılık" projesinin bir alt faaliyeti olarak düzenlenen çalıştayda adanın bağcılığına dair önemli konular görüşülecek.
(Duygu Yılmaz)
Paylaş