havadurum

Çan’da Çölyak Hastalığı Farkındalık Haftası

9 Mayıs Dünya Çölyak Farkındalık Günü sebebiyle Çan Devlet Hastanesi’nde düzenlenen etkinlikte hastalığın tanımı yapılarak farkındalık oluşturuldu.

862

Çölyak hastalığı, genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli proteine maruz kalma sonucu gelişen, kronik, immün aracılı bir ince bağırsak enteropatisidir. Çölyak hastalığı temelde ince bağırsağı etkilese de, klinik özellik yelpazesi hem intestinal hem de ekstraintestinal semptomlar ile çok geniştir. Her yaş grubunda, her ırkta ve her iki cinste de görülebilir.

Çölyak hastalığında etkin olduğu bilinen tek tedavi, glutenin ömür boyu diyetten çıkarılmasıdır. Glutensiz diyet uygulanmasındaki amaç, hastalığın var olan semptomlarını kontrol altına almak, hastaların yaşam kalitelerini arttırmak ve hastalıkları ile ilgili komplikasyonların oluşmasını önlemektir. Hastaların çoğunda, diyet tedavisine tam uyum sağlamalarının ardından klinik bulgularının tamamen düzeldiği, serolojinin normale döndüğü gözlenmektedir.

Çan Devlet Hastanesi’nde kurulan stantta, 9 Mayıs Dünya Çölyak Farkındalık Günü kapsamında hastalık hakkında bilgilendirme yapıldı. Hastanenin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; “Çölyak hastalığı ile ilgili halkımıza bilgilendirme yapmak ve farkındalık oluşturma amacı ile Başhekim Uzm. Dr. Hasan Alpay, Başhekim Yardımcımız Uzm. Dr. Fatma Kılıç, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Emine Kısa, İç Hastalıkları Uzmanlarımız Uzm. Dr. Recep Alperen Torun, Uzm. Dr. Erdal Mert, Hastanemiz Diyetisyenleri Betül Gözütok Dinç, Büşra Akseli öncülüğünde ve Çölyak Hastalığı tanısı olan çalışanımız Mehmet Damar ve Hastanemiz Eğitim Birimi tarafından konunun önemi anlatan stant açılarak, halkımıza bilgilendirmeler yaptık” ifadelerine yer verildi.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş