havadurum

Emeklilerin gözü 26 Mayıs’ta! “Emekliler lütuf değil hakkını istiyor!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) emeklilerin taleplerini dile getirmek için “Büyük Emekli Mitingi” düzenliyor. Emekliler, 26 Mayıs 14.00’da Ankara Tandoğan meydanında bir araya gelecek.

846

CHP, 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara Tandoğan Meydanı’nda “Büyük Emekli Mitingi” ile taleplerini dile getirecek. CHP Çanakkale İl Başkanlığı, İskele Meydanı’nda Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamasında, tüm emekçileri desteğe çağırdı. Düzenlenen basın açıklamasına, Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, CHP Çanakkale İl Örgütü, emek ve demokrasi sendikaları ile vatandaşlar katılım sağladı.

“Yurttaşlarımızın seslerini duyurmak için karşınızdayız”

16 milyon emeklinin sesini duyurmak için alanlarda olacaklarını söyleyen CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi'nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız” ifadelerini kullandı.

“Emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız”

Enflasyon yükselirken, maaşların enflasyon karşısında eridiğini ve bunun görmezden gelindiğini söyleyen Gürbüz “Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi ‘insanca yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşama’ mahkûm eden iktidara, ‘bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlardayız. 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya Teyzenin hakkini aramak için bir aradayız. ‘Açım, aç’ diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız” sözlerine yer verdi.

“Emekli için yoksulluğu bile lüks hale getirdiler”

Mayıs ayı enflasyonuyla emekli maaşının daha çok eriyeceğini ve emeklilerin pazar, manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremeyeceğini söyleyen Gürbüz “Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL'ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, ‘Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır’ dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs ay Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgâhlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa iktidar; 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan etmiş, Türkiye Yüzyılının Emektarlar Programı’nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin ‘yüzyılına’ bir bakalım” ifadelerini kullandı.

“Milyonlarca emeklimizin kalbi kırılıyor”

Emeklilerin tatil yaparken bile zor durumda kaldığını söyleyen Başkan Gürbüz “Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda' da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya'da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu'nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, gidip bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!” dedi.

“Emekli yurttaşlarımız sosyal ölüme terk edilmiştir!”

Emekli bayram ikramiyesinin en az asgari ücretle seviyede olması için mücadele edeceklerini söyleyen ve mücadeleye destek vermek için emekçileri Ankara Tandoğan Meydanı’na çağıran Gürbüz “Derin bir hayat pahalılığıyla bas basa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda-enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara' da toplanacağız. ‘Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor’ diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, ‘kazandık’ diyeceğiz. Onurlu yasam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00'te Ankara'da Tandoğan meydanına bekliyoruz” diye konuştu.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş