havadurum

Muhtaroğlu, Dünya Romanlar Günü’ne Dikkat Çekti

Fevzipaşa Mahallesi Ramazan Muhtaroğlu, Dünya Romanlar Günü’nde mesaj yayınlayarak, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’ne dikkat çekti.

1638

31 Mart Yerel Seçimlerinde yeniden Fevzipaşa Mahallesi olarak seçilen Hacı Ramazan Muhtaroğlu, 8 Nisan tarihinde kutlanan Dünya Romanlar Günü için mesaj yayınladı. Muhtaroğlu, Dünya Romanlar Günü’nün tarihine dikkat çekerek “Bilmeyen Roman Sivil toplum örgütleri için hatırlatalım. 7- 12 Nisan 1971 tarihinde Dünya da ilk kez, Roman sorunlarının dile getirilmesi amaçlı, Londra’nın Chelsfield kentinde toplanan, 1 Dünya Romanlar Kongresi onuruna, 8 Nisan Dünya Romanlar günü olarak anılmaya başlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“Kutlamaların öznesi haline gelmiş bir güne evrilmiştir”

8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nün kutlanma amacının zamanla değiştiğine dikkat çeken Muhtaroğlu “Ötekileştirilmiş bir halkın sorunlarının dile getirilmesi onuruna anılmış bir gün olmasına rağmen, ERK’in verdiği yemek ile bir araya gelebilen iktidar borazancısı, Stalin’in tavuğu modelinde ki, sivil toplum örgütlerinin, 9/8 formatında kutlamalarının öznesi haline gelmiş bir güne evrilmiştir” sözlerine yer verdi.

“Toplumun acılarına duyarsızlık olarak görüyorum”

Sorunlarının görmezden gelinerek bu günün kutlandığını dile getiren Muhtar Muhtaroğlu “Henüz eğitim ve istihdam sorunumuzu çözmeden, tenekeden bozma, alt yapısız evlerde, iskansız mahallelerde, yardımlarla yaşayan bir toplumun acılarını görmezden gelircesine,9/8 kutlamaları manasız ve toplumun acılarına duyarsızlık olarak gördüğümü ifade etmek isterim. Tüm sorunların çözülmüşçesine, iktidar sofralarında ısrarla boy gösterenler, tarihin utanç sayfalarında altın harfler ile yerini alacaktır” dedi.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş