DOLAR 27.2504 %0.17
EURO 28.917 %0.20
G.ALTIN 1675.5982 %0.00
BITCOIN 26250.94 %-0.22
ETHERIUM 1589.6091 %0.16
BIST100 8359.94 %0.18
havadurum

Troia Festivali kardeş kentleri buluşturdu

775
Belediye Meclis Salonu`nda gerçekleşen ziyarete Belediye Başkanı Ülgür Gökhan`ın yanı sıra eşi Hale Gökhan, Osnabrück Delegasyon Başkanı Meclis Üyesi  Anke Jacobsen, Pomezia Heyeti Başkanı ve Çevre Konseyi Üyesi Giovanni Mattias, Tapolca Belediye Başkanı Dobó Zoltán, Komrat Belediye Başkanı Sergei Anastosov, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve Kardeş Kent heyetleri katıldı. 
"Osnabrück de Çanakkale gibi barışın kenti"
Ziyarette konuşan Başkan Gökhan, Kardeş Kentlerden gelen heyetleri Çanakkale`de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kardeş Kentler ile ilişkiler hakkında kısa bilgilendirmede bulunan Başkan Gökhan; "1986 yılından bu yana Osnabrück ile ilişkilerimiz devam ediyor. Lise öğrencilerinin değişimi ile başlayan ilişki, 1994`de dost kent olarak devam etti. Ardından 2004 yılında Kardeş Kent anlaşması yaptık ve 2004`ten bu yana karşılıklı gönüllü elçiler bulunduruyoruz. Her sene Osnabrück`ten gelen konuklarımızı kentimizde ağırlamaya devam ediyoruz. Osnabrück de Çanakkale gibi barışın kenti olarak tanınmakta. 30 yıl savaşlarının sonunda barışın yapıldığı kent olduğu için, onlar da barışın kenti olarak anılıyorlar. Tabi biz de Çanakkale olarak barışın kenti olarak anılıyoruz" dedi.  
"Pomezia ile ortak bir tarihimiz var"
Pomezia ile kurulan ilişkilere ilişkin bilgilendirmede Bulunan Başkan Gökhan; "Bir diğer Kardeş Kentimiz, İtalya`dan Pomezia. 2005 yılından bu yana ilişkimiz devam ediyor. Biliyorsunuz Troia Savaşı`nın ardından Troia`dan kurtulanlar Aneas ile birlikte buradan yola çıkarak İtalya`nın Pomezia kıyılarına çıkış yaparak, Roma`yı kuruyorlar. Yani ortak bir tarihimiz de var. İlişkimiz de oradan geliyor. Onlar da Troialı bizler de Troialıyız. Orada her sene Aneas`ın kara çıkması sebebi ile etkinlikler yapılıyor ve onları anıyorlar. Pomezia`da Lavinium Müzesi var ve onun önündeki meydana, Çanakkale Meydanı adı verildi" ifadelerine yer verdi.  
"Tapolca Orta Asya`dan gelen bir bağımız var"
Tapolca kentine ilişkin bilgilendirmede bulunan Gökhan; "Üçüncü kardeş kentimiz ise 2018 yılında kardeş kent olduğumuz Macaristan`ın Tapolca kenti. Kentin Belediyen Başkanı`nın bulunduğu parti, Macarlar`ın Türk kökenlerinden geldiğine inan bir parti. Dolayısı ile bizler ile bir bağları var. Hatta Macarlar, Avusturyalılara karşı yapılan savaşta müttefikimizdi. Dolayısı ile onlarla Hunlar`dan Orta Asya`dan gelen bir bağımız var. İlişkilerimiz de 2018 yılından bu yana yoğun bir şekilde devam ediyor" dedi.
"Komrat ile aynı dili konuşuyoruz"
Son olarak protokol imzası atılacak olan Komrat kentine ilişkin bilgilendirmede bulunan Başkan Gökhan; "Biraz sonra Kardeş Kent imzası yapacağımız, Gagavuz Özel Bölgesi`nin Komrat Kenti`nin temsilcileri aramızda. Bu ilişkiyi de Belediye Meclis Üyemiz Ahmet Uslu ile İsmet Balkan arkadaşımız aracılığı ile kurmuş olduk. Onlarla aynı kökten geliyoruz ve aynı dili konuşuyoruz. Ben bu ilişkiyi sağlayan Ahmet ve İsmet Beylere teşekkür ediyorum" dedi.
Karşılıklı hediyeler taktim edildi
Başkan Gökhan`ın konuşmasının ardından Kardeş Kentlerden gelen heyetlerin başkanları teşekkür konuşması yaparak, Çanakkale`de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Başkan Gökhan ve Çanakkale Belediyesi`ne misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başkan Gökhan Kardeş Kent heyetlerine Geleneksel Çanakkale seramiği, Troia Kazı Başkanı Rüstem Aslan`ın kaleme aldığı Troia çalışmalarını anlattığı kitap ve Çanakkale`nin yerel ürünlerini hediye ederken, Kardeş Kent heyetleri ise Başkan Gökhan`a kentlerine ve kendi kültürlerine ait çeşitli hediyeler takdim etti. Ziyaret sonunda ise  Moldava`nın Gagavuz Özerk Bölgesi`nde bulunan Komrat Kenti ile Kardeş Kent Protokolü için imzalar atıldı. Komrat Kenti ile Kardeş Kent olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Gökhan; "Bakanlıklarımızdan onaylarımız aldık, meclis kararlarımız aldık, hayırlı uğurlu olsun. Hepinizin huzurunda kardeş kent ile imzaları atıyoruz" dedi. Program, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.
Sergiler büyük beğeni topladı
Başkan Gökhan Kardeş Kent Heyetleri Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 59`uncusu düzenlenen Uluslararası Troia Festivali kapsamında kentin çeşitli noktalarında ziyarete açılan sergileri gezdi. Sergilerde yer alan eserleri yakından inceleyen Başkan Gökhan ve Kardeş Kent Heyetleri Seramik Müzesi, Güzel Sanatlar Galerisi, Halk Bahçesi, Yazar ve Sanatçı Evi, Kent Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi ve Korfmann Kütüphanesi`nde çeşitli sanat dallarında eserlerin yer aldığı sergiler, 13 Ağustos tarihinde sona erdi. 
Gökhan, Komrat heyetini uğurladı
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 59. Uluslararası Troia Festivali kapsamında kente gelen ve Kardeş Kent Protokolü imzalanan Komrat heyetini uğurladı. Truva Otelde`de Kardeş Kent heyetleri ile bir araya gelen Başkan Gökhan, festival kapsamında kentte ağırlanan Moldava`nın Gagavuz Özerk Bölgesi`nde bulunan Kardeş Kent Komrat`ın Belediye Başkanı Sergei Anastosov ve beraberindeki heyeti uğurladı. Anastosov ve beraberindeki heyeti Çanakkale`de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Gökhan, Kardeş Kente iyi yolculuklar diledi. Konukseverlikleri ve Çanakkale`de geçirdikleri keyifli zaman nedeni ile Başkan Gökhan`a ve Çanakkale Belediyesi`nde teşekkür eden Anastosov, Başkan Gökhan`ı Komrat`da ağırlamaktan memnuniyet duyacağını ifade etti.
Paylaş