DOLAR 28.935 %0.09
EURO 31.7079 %-0.05
G.ALTIN 1874.5862 %0.12
BITCOIN 37257.32 %1.19
ETHERIUM 2028.3461 %1.62
BIST100 8109.35 %0.09
havadurum

Yıllar Önce Kaybolan Savaş Pilotu, 80 Yıl Sonra Bulundu

II. Dünya Savaşı sırasında uçaksavar ateşiyle düşürülen B-25 Mitchell bombardıman uçağının yardımcı pilotu Gilbert Haldeen Myers’ın kimliği, DNA analiziyle tespit edildi.

821

II. Dünya Savaşı, insanlık tarihinin en kanlı ve en yıkıcı savaşlarından biriydi. Milyonlarca insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan evini, yurdunu, sevdiklerini terk etmek zorunda kaldı. Savaşın sona ermesiyle birlikte, kayıpların hesabı yapılmaya başlandı. Ancak bazı kayıplar, yıllarca, hatta on yıllarca gizemini korudu. Bu kayıplardan biri de, 80 yıl önce kaybolan bir savaş pilotuydu.

Yıllar sonra bulundu

II. Dünya Savaşı sırasında uçaksavar ateşiyle düşürülen B-25 Mitchell bombardıman uçağının yardımcı pilotu Gilbert Haldeen Myers’ın kimliği, DNA analiziyle tespit edildi. Sicilya’da 1943 yılında düşen bir ABD bombardıman uçağının yardımcı pilotu olan Gilbert Haldeen Myers’ın kalıntıları, 80 yıl sonra yapılan adli tıp araştırması sonucunda bulundu. Myers, çatışmada kayıp ilan edilen 72 bin Amerikan askerinden biriydi. Myers, 27 yaşında bir teğmen olarak Temmuz 1943’te Tunus’tan havalanan ve Sicilya’daki Sciacca Aerodroma saldırmak üzere görevlendirilen 6 kişilik mürettebatın bir üyesiydi. Ancak uçak, hedefine 3 kilometreden daha az bir mesafe kala uçaksavar ateşine maruz kalarak bir araziye düştü. Mürettebattan birinin uçaktan atladığına dair görgü tanıkları vardı ancak Myers’ın kalıntılarına hiçbir zaman ulaşılamadı.

72 Bin Askerden Biri

1947’de savaş sona erdikten sonra Sciacca yakınlarında arama yapılmasına rağmen Myers’ın akıbeti bilinmeyen ve bütün prosedürlerin tam uygulandığı bir askeri cenaze töreniyle defnedilemeyen 72 bin Amerikan askerinden biri olarak kaldı. Geçen yıl ABD Savunma Bakanlığı’nın Savaş Esirleri ve Kayıplarının Hesabı Ajansı (DPAA) ve Bedfordshire’daki Cranfield Üniversitesi’nden 20 araştırmacı inceleme yapmak üzere Sicilya’ya gitti. Her biri olay bölgesinin yakın çevresini araştırmak ve tonlarca toprağı insan kalıntıları parçacıkları ya da mürettebattakilerin kimliğini belirleyebilecek kişisel eşyalar için taramakla görevlendirildi. Cranfield Adli Tıp Enstitüsü’nden Dr. David Errickson, “Şimdiye kadarki en uzun görevlendirilmemiz buydu” dedi. “Çalışmalarımız sırasında sistematik bir şekilde toprağı kazdık ve kemik ya da başka bir kanıt olabilecek her parçayı titizlikle inceledik. Ekibimiz, Sicilya’daki kazı alanı gibi zorlu ortamlarda kullanılan, insan kalıntılarıyla nesneleri ayırmak ve analiz etmek için kazılan malzemenin sudan geçirildiği ıslak eleme işlemini kullandı.”

DNA Analizi Sonucu Kimliği Tespit Edildi

Geçen ay araştırmacılar Myers’a ait insan kalıntılarının yerini tespit ettiklerini ve ABD’de yapılan DNA analizi sonucunda Myers’ın kimliğinin belirlendiğini duyurdular. Dr. Errickson, “Teğmen Myers’in kalıntılarına ulaşılması sadece bütün prosedürlerin tam uygulandığı bir askeri cenaze töreniyle defnedilmesini değil, bulunan kişisel eşyaların ailesine teslim edilmesini de sağlıyor. En önemlisi de çatışmada ölen ve kaybolanların aileleri bir cevaba kavuşuyor” dedi. Myers, 10 Kasım Anma Günü öncesinde Florida’da toprağa verildi.

Paylaş