havadurum

Dondurma, direniş ateşini yaktı bir kere!

Köylerine yapılmak istenen altın madenine karşı, ÇED toplantısında tencere, teve, teneke ve davulları ile direnen Dondurma Köylüleri, maden şirketi ekibine toplantı salonunu dar etti. Köylünün tüm uyarılarına rağmen toplantıdan çıkmayan madenciler, yanan sobadan çıkan yoğun duman ve samanlara karşı koyamadı. Toplantıyı yaptırmayan yöre halkı, sonrasında kutlama yapmayı da ihmal etmedi...

1095
 
 
Koza Altın İşletmeleri A.Ş tarafından, Dondurma Köyü`ne yapılacak altın madeni arama çalışmaları ile ilgili ÇED Halkı Bilgilendirme toplantısı köylülerin direnişi ile karşılaştı. Karadağ ve Ahmetler köyleri başta olmak üzere, civar belde ve köylerden Dondurma`ya giden çok sayıda yöre halkı, “Topraklarımızda altın madeni istemiyoruz” dediler. Pankartları, dövizleri, davulları, tencere, tava ve tenekeleri ile madencileri karşılayan köylüler, sık sık “Madenci şirket, Dondurma`yı terket” sloganı atarak, altın madenine karşı olduklarını, dolayısıyla ÇED toplantısının ise kendilerini kandırmaktan başka birşey olmayacağını dile getirdiler. CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, İl Genel Meclisi CHP Grubu Başkanvekili Hicri Nalbant, CHP Çanakkale Milletvekili aday adayları Hakkı Öztürk, Metin Ümit Ural ve Bülent Öz ile Çanakkale Çevre Platformu, Eğitim-Sen, Halkevi, Emek Partisi gibi siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının katılımlarının katıldığı toplantı daha başlamadan bitti.
 
 
Davullarla uyarı yapıldı
Toplantının başlamasına yaklaşık bir saat kala, Köy Kahvesi girişinde davul ve klarnetleri ile hazır bulanan köylüler, burada çalıp söylemeye başladılar. Yine saatler öncesinden köye gelerek toplantının yapılacağı köy kahvesinde beklemeye başlayan altın şirketi ekibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`ndan gelecek kamu görevlilerini beklemeye başladı. Bu sırada toplantının yapılacağı salona giren köylüler, davul ve klarnetleri ile toplantının yapılmasını istemediklerini ifade ederek, Koza Şirketi`nin görevlilerinin köylerini terk etmelerini istediler.
 
 
Tenekeleri ile girdiler
Köylünün taleplerine kulak asmayan ve köy kahvesinden gitmeyen Koza Altın Madeni ekibi, bu kez köylü kadınların tenekeleri, tencere ve tavaları ile karşılaştılar.
“Köyümüzden gidin” diyerek teneke, tencere ve tavaları ile ses çıkaran kadınların uyarısı da işe yaramayınca, dışarıdan sloganlarla kadınlara destek gledi.
 
 
 
İçerisi toz-duman oldu
Bu sırada altın şirketi elemanları kalmamakta direnince köylüler, köy kahvesindeki sobayı yaktılar. Sobadan çıkan yoğun duman, köy kahvesini bir anda duman içinde bırakırken, çıkan küçük bir tartışmanın ardından maden şirketi elemanları Dondurma`da ÇED toplantısının yapılamayacağını anladılar. Bu sırada kalkıp gitmeye çalışırken ise sobaya atılan samanlar altın şirketi elemanlarının da üzerine sıçradı. Ortaya çıkan komik durum ise protesto eden köylüler arasında güleşmelere neden oldu.
 
 
Tutanak, “Toplantı yapılamadı” diye tutuldu
Köylülerin direnişlerinin zaferle sonuçlandığını belgeleyen tutanak ise tarafların başka bir köy kahvesinde bir araya gelmesi ile tutuldu. “Toplantı yapılamamıştır” ibaresinin düşüldüğü tutanak da köyde sevinçle karşılandı. Altın şirketi elemanlarının üzerlerinde samanlarla köyü terk etmesinin ardından köyde bayram havası oluştu. Tüm köyle köy meydanında halaylar çekip roman havası eşliğinde oynayarak direnişlerini kutladılar.
 
 
 
 
 
Paylaş