DOLAR 31.1497 %0.16
EURO 33.827 %0.05
G.ALTIN 2038.4708 %0.33
BITCOIN 57095.4807 %4.84
ETHERIUM 3269.6595 %2.65
havadurum

Osman Demircan için ÇOMÜ'de anma töreni gerçekleştirilecek

Hayatını kaybeden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden (ÇOMÜ) emekli Prof. Dr. Osman Demircan için yarın anma merasimi gerçekleştirilecek.

746

ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevinin kurucusu, eski Rektör yardımcılarından, Fizik Bölümü, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü emekli Öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Demircan vefat etti. Üniversiteden yapılan duyuruda; "29 Kasım Çarşamba günü saat 11:00'de Fen Fakültesi Dekanlık girişinde Sayın Prof. Dr. Osman Demircan için anma merasimi gerçekleştirilecek. Ülkemize, Üniversitemize ve Fakültemize kıymetli katkıları olan değerli hocamıza Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz." ifadeleri yer aldı.

Prof. Dr. Osman Demircan kimdir?

Prof. Dr. Osman Demircan, 1949 yılında Çanakkale’de doğdu, ilk ve yüksek öğretmen okullarını 1971 yılında tamamladı. Öğrencilik yıllarında Ege Üniversitesi Gözlemevi'nde de çalışan Osman Demircan, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra İngiltere Manchester Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora öğrenimini yakın çift yıldızların modellenmesi üzerine yaptı. 1978 yılında aynı yerde doktora üstü çalışması sırasında Apollo Projesinden burs aldı. 1979-1981 yılları arasında Bingazi, Libya Üniversitesi Fizik Bölümü'nde alt yapıyı hazırlayarak Astronomi öğretimini başlattı. 1982-1989 yılları arasında ODTÜ Fizik Bölümü'nde Fizik ve Astronomi derslerini verdi. Bu dönemde yaptığı bilimsel araştırmalar için Rektörlükten ve TÜBİTAK'tan Bilim Teşvik ödülleri aldı, hâlâ etkin çalışan bir öğrenci topluluğunu kurdu ve öğrenci etkinlikleri için 40-cm'lik bir teleskop içeren Gözlemevi binasının kurulmasına ve Gözlemsel Astronomi etkinlikleri planlamasına önayak oldu. Bu arada bir yıl boyunca Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nde Gözlemsel Astronomi dersleri verdi. 1989-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Gözlemevi'nde ve Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nde etkin çalışan araştırma grubuyla Rektörlükten, Prof. Dr. Mustafa PARLAR Vakfı'ndan ve Türk Hava Kurumu'ndan bilim teşvik ödülleri aldı.

Prof. Dr. Osman Demircan, 1980'li yılların başından bugüne "Ulusal Gözlemevi" fikrinin, kurulmasının ve etkin kullanımının her aşamasında etkin rol aldı. Ekim 2012'de emekli olduğu ve 2016 yılına kadar Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fizik ve kurucusu olduğu Astronomi ve Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümlerinde çalıştı. Üniversite'de Gözlemsel Astronomi'nin gelişmesi için Rektörlüğün de desteği ile Ulupınar Köyü yakınında Çanakkale'ye 10 km uzakta üniversite Gözlemevi'nin kurulmasını sağladı. Prof. Dr. Osman DEMİRCAN, emekli oluncaya kadar Ulupınar Gözlemevi'nin kurucu müdürü olmuş ve Onsekiz Mart Üniversitesi'nde, Astronomi ve Astrofizik çalışmalarının ivmelenmesinin öncüsü olmuştur. Akademik yaşamı boyunca Prof. Dr. Osman Demircan otuz kadar ulusal ve uluslararası bilimsel toplantı düzenlemiş, onlarca uluslararası toplantıya bilimsel katkı sunmuş, binlerce lisans öğrencisi, otuz kadar lisansüstü öğrencisi yetiştirmiş, örnek kişiliğiyle sayısız öğrencinin hayatına dokunmuştur. Astronomi ve Astrofizik alanında 300 kadar ulusal ve uluslararası bilimsel yayın ve 10’un üzerinde kitap ile literatüre önemli katkıda bulunmuştur.

Uluslararası literatüre yaptığı katkı yanında, ülkemiz üniversite yapısının gelişiminde de dekanlık, rektör danışmanlığı ve rektör yardımcılığı gibi görevlerde hizmet vererek aktif olarak katkı sunmuştur. Prof. Dr. Osman Demircan emeklilik döneminde sosyal sorumluluk projeleri üstlenmiş, Suluca Bilim Kampının kuruculuğunu yapmış, Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği Çanakkale şubesinin ve Mavi Bilye Doğada Eğitim Gezginleri yürüyüş grubunun kurucu başkanlığını yürütmüştür. Prof. Dr. Osman Demircan akademik çalışmalarıyla ve bilim toplum etkinlikleriyle ülkemizin aydınlık yürüyüşünde ön saflarda yer almıştır.

Paylaş