Çanakkale kan kırmızı

08.04.2021         

Çanakkale'de koronavirüsün korkutucu yükselişi devam ediyor. 100 bin nüfusta 348,81 olan vaka oranı 546,77'ye yükselmişti. Yine Tabip Odası üyeleri yaptıkları açıklamada hastanede covid yoğun bakımda yer kalmamış, normal yoğun bakımları da covid yoğun bakımlara çevirdiklerini belirtmişlerdi. Çanakkale'nin son korona haritası ise korkuları arttırdı, neredeyse kırmızı olmayan hiçbir alan kalmazken Çanakkale merkezde bir mahalle, Biga'da iki köy karantinaya alındı.

Çanakkale`de koronavirüs artışı hız kesmeden devam ediyor. Neredeyse her sokak ve işyerinde görülen koronavirüse karşı tedbirlerde sıklaşmaya devam ederken, yeni, koronavirüs haritası korkuları arttırdı. Tabip odası üyeleri önceki gün yaptıkları açıklamada covid yoğun bakımlarının dolduğu ve normal yoğun bakımlarında covid yoğun bakımlara çevrildiğini açıklarken, kamu çalışanları ise artışlardan duydukları tedirginliği dile getirerek, esnek çalışma modelinin tekrar getirilmesini talep etmişti. Vaka artışları korkutucu şekilde yükselirken karantina haberlerine de yenileri eklendi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Yenimahalle, karantinaya alınırken, daha önce karantina uygulanan Kayadere köyünde ise süre uzatıldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, merkez ilçeye bağlı Erenköy köyüne bağlı Yenimahalle`nin, koronavirüs tedbirleri kapsamında 14 gün karantinaya alınmasına karar verdi. Merkeze bağlı Kayadere köyünde ise 30 Mart`ta başlayan karantina uygulamasının, vakaların istenilen seviyeye düşmemesi nedeniyle 9 Nisan itibarıyla 14 gün daha uzatılmasına karar verildi. 

Danişment ve Kozçeşme köyleri, 10 gün karantinada
Biga ilçesine bağlı Danişment ve Kozçeşme köyleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında 10 gün süreyle karantinaya alındı. Gümüşçay beldesindeki kahvehane ve kafeler ile İdriskoru, Güvemalan ve Elmalı köylerindeki kahvehane ve camiler de hastalığın bulaşma riskini artıracağı değerlendirilerek 10 gün süreyle kapatıldı. Biga Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Biga Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplandı. Toplantıda, ilçeye bağlı Danişment ve Kozçeşme köylerinde, artan vaka sayıları nedeniyle 10 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi. Bu kapsamda iki köye giriş-çıkışlar, küçükbaş ve büyükbaş otlatanlar, arıcılık faaliyeti yürütenler ile bitkisel hayvansal ürün üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar dışındakilere kapatıldı. Köylerdeki ibadethanelerde toplu ibadet edilmesi geçici olarak kısıtlandı, cenaze namazlarının vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi uygulama olduğu dikkate alınarak, namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun saatte kılınmasına karar verildi. Cenaze defin işlemlerinin kalabalık oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu şekilde yapılmaması hususunda halkın bilgilendirilmesi, berber, kuaför gibi iş yerlerinin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulması kararı da alındı. Köylerde, kısıtlama boyunca ev ziyaretleri yasaklanırken, belediye ve köy minibüsleri ile işçi servisleri gibi toplu ulaşım araçlarının köy ve beldeye giriş-çıkışları geçici olarak durduruldu. Tüm eğitim-öğretim faaliyetleri de geçici süre ertelendi. Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek grubu, köylülerin tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için tedbirler aldı. Adreslerinden ayrılmalarına kısıtlama getirilen köylülerin 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecekleri açıklandı. Gümüşçay beldesinde halkın sosyal mesafe ve maske kurallarını ihlal ettikleri yerler olarak gözlemlenen kahvehane ve kafeler, salgınla mücadelede zafiyet algısı yarattığı gerekçesiyle 10 gün kapatıldı. Öte yandan, İdriskoru, Güvemalan ve Elmalı köylerindeki kahvehane ve camiler ise, vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı değerlendirilerek 10 gün süreyle kapatıldı. Gümüşçay beldesi ile İdriskoru, Güvemalan ve Elmalı, Danişment ve Kozçeşme köylerinde, kararlara uymayan kişilere ise Umumi Hıfzıssıhha Kanunu`nun 282`nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin de Türk Ceza Kanunu`nun 195`inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak. 

Koronavirüs haritası korkutucu yükselişi gözler önüne serdi
Karantinalar artarken, Çanakkale`nin on koronavirüs haritası korkutucu yükselişi gözler önüne serdi. Kentin neredeyse tamamı kırmızı ile kaplanırken, tedbirlerde sıklaşmaya devam ediyor. Yine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafında paylaşılan son verilerde 100 bin nüfusta 348,81 olan vaka oranı 546,77`ye yükselmişti.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER