havadurum

Limak Çimento Katılım Endeksine Uygun Mu?

Katılım endeksine girecek ilk çimento şirketi olan Limak Çimento, 2.52 milyar TL’lik halka arzını 14-16 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirecek. Şirketin halka arzı, yatırımcılar için büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

4105

Limak Doğu Anadolu Çimento San. ve Tic. A.Ş. halka arz oluyor. Şirketin halka arz büyüklüğü 2.52 milyar TL olarak açıklandı. Halka arzda yüzde 31 oranında pay satışı yapılacak. Limak Çimento’nun katılım endeksine uygun olup olmadığı ise yatırımcıların merak ettiği bir konu.

Limak Çimento Halka Arz Tarihleri

Limak Çimento halka arzı, 14-15-16 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. Halka arz fiyatı 16,20 TL olarak belirlendi. Halka arzda 155 milyon lot bireysel yatırımcılara eşit olarak dağıtılacak. Halka arzın sonucu 17 Şubat 2024 tarihinde açıklanacak. Şirketin hisseleri ‘LMKDC’ koduyla Yıldız Pazar’da işlem görecek.

Limak Çimento Katılım Endeksine Uygun Mu?

Limak Çimento halka arzı, katılım endeksine uygun olarak ve bireysele eşit dağıtım yöntemiyle yapılacak. Katılım endeksi, Borsa İstanbul tarafından oluşturulan ve halka arz edilen şirketlerin performansını ölçen bir endekstir. Katılım endeksine girmek için şirketlerin belirli kriterleri sağlaması gerekmektedir. Bu kriterler şunlardır:

 • Halka arz edilen payların toplam değeri en az 100 milyon TL olmalıdır.
 • Halka arz edilen payların yüzde 25’i bireysel yatırımcılara eşit olarak dağıtılmalıdır.
 • Halka arz edilen payların yüzde 10’u katılım bankaları aracılığıyla satılmalıdır.
 • Halka arz edilen payların yüzde 10’u yurt dışı yatırımcılara satılmalıdır.
 • Halka arz edilen payların yüzde 5’i çalışanlara ayrılmalıdır.

Limak Çimento, bu kriterleri karşıladığı için katılım endeksine girmeye hak kazanacaktır. Katılım endeksine giren şirketler, Borsa İstanbul’un desteği ve tanıtımı sayesinde daha fazla ilgi görmekte ve değer kazanmaktadır. Bu nedenle, Limak Çimento halka arzı, yatırımcılar için cazip bir fırsat olarak görülmektedir.

Limak Çimento Hakkında

Limak Doğu Anadolu Çimento San. ve Tic. A.Ş., 2007 yılında kurulmuş bir şirkettir. Şirket, Türkiye’nin en büyük çimento üreticilerinden biridir. Şirketin yıllık çimento üretim kapasitesi 6,5 milyon ton, klinker üretim kapasitesi ise 4,5 milyon tondur. Şirket, Türkiye’nin 13 ilinde 15 fabrika, 3 taş ocağı ve 2 liman terminali ile faaliyet göstermektedir. Şirketin 2020 yılı net satış geliri 2,8 milyar TL, net karı ise 1,1 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, Limak Holding’in bir iştiraki olup, yüzde 69,01 oranında Limak Holding’e, yüzde 30,99 oranında ise Limak Yatırım’a aittir.

Limak Çimento Halka Arzına Nasıl Katılabilirsiniz?

Limak Çimento halka arzına katılmak isteyen yatırımcılar, 14-15-16 Şubat 2024 tarihleri arasında talep toplama sürecine katılabilirler. Talep toplama sürecinde, yatırımcılar, halka arzda yer alan bankalardan veya aracı kurumlardan birine başvurarak, istedikleri lot miktarını belirtebilirler. Talep toplama sürecinin sonunda, halka arzda yer alan payların dağıtımı, bireysel yatırımcılara eşit olarak yapılacaktır. Halka arzda yer alan bankalar ve aracı kurumlar şunlardır:

 • A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
 • Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
 • Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 • Akbank T.A.Ş.

Limak Çimento halka arzı, yatırımcılara hem katılım endeksine giren bir şirkete ortak olma hem de yüksek kar potansiyeli sunan bir sektöre yatırım yapma imkanı sağlamaktadır. Limak Çimento halka arzı hakkında daha fazla bilgi için şirketin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş