havadurum

Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı Açıklandı!

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, ilk toplantısında faiz oranını değiştirmedi. Enflasyonla mücadelede kararlı duruşunu sürdüren banka, piyasa beklentilerine paralel bir karar aldı.

1529

Merkez Bankası, yeni başkanı Fatih Karahan’ın ilk toplantısında politika faizini yüzde 45’te sabit tuttu. Banka, bir önceki toplantıda faizi 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’ten yüzde 45’e yükseltmişti. Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar faizin mevcut seviyede kalacağı belirtildi.

Enflasyon baskıları devam ediyor

Banka, ocak ayında aylık enflasyonun zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda yükseldiğini, ancak manşet enflasyonun sınırlı bir artış kaydettiğini bildirdi. Banka, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğünü, ancak hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarının enflasyon baskılarını canlı tuttuğunu vurguladı. Banka, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip edeceğini ifade etti.

Döviz kuru istikrarı sağlanıyor

Banka, dış finansman koşulları, rezervlerin seviyesi, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talebin, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunduğunu kaydetti. Banka, para politikasındaki kararlı duruşun, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdüreceğini belirtti. Banka, enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunu sıkılaştıracağını duyurdu.

Makroihtiyati politikalar devrede

Banka, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdüreceğini bildirdi. Banka, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasını destekleyeceğini ifade etti. Banka, parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmelerini yakından takip ederek, sterilizasyon araçlarını etkin şekilde kullanacağını açıkladı.

Enflasyon hedefi yüzde 5

Banka, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceğini bildirdi. Banka, enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeleri yakından takip edecek ve fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacağını vurguladı. Banka, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacağını duyurdu.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş