havadurum

OLIVER Erasmus Projesi Kapanış Toplantısı Düzenlendi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Toplantı salonunda University-Industry Cooperation for Production of High Quality Olive “OLIVER Erasmus Projesi” kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

2575

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından Erasmus+ Programı Ana Eylem 2 kapsamında desteklenen, “University-Industry Cooperation for Production of High Quality Olive” başlıklı projenin kapanış toplantısı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Toplantı Salonunda düzenlendi.

Çok sayıda isim katılım sağladı

OLIVER Erasmus Projesi kapanış toplantısına Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz katılım sağladı. Toplantıda Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, projenin üniversite- sanayi iş birliğine verilebilecek en iyi örneklerden biri olduğunu belirtti.

“İşbirliklerimiz gelişecek”

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, zeytin üretimi konusunda yaptıkları çalışmalara değinerek “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak zeytin üretiminin ve verimliliğinin artması konusunda yoğun çabalar sarf ediyoruz. Bu bağlamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile yaptığımız iş birliklerini de daha da gelişeceğiz” dedi.

Çanakkale’nin önemine değinildi

“Çanakkale; havasıyla, suyuyla ve toprağıyla dünyada nadir şehirlerden biri. Dolayısıyla Çanakkale’de yetiştirilen her ürün çok kıymetli ve verimli” diyerek konuşmasına başlayan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, zeytin üretiminde verimliğin ve sürdürülebilirliğin gelişmesi ve markalaşmanın önemli olduğunun altını çizdi.

“Projelerin devamlılığı çok önemli”

Projenin süreçlerinin anlatıldığı kısa belgeselin izlenmesinin ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, zeytinin Çanakkale ve Türkiye için önemli bir ürün olduğunu belirterek “Yüksek kaliteli zeytin üretimi için üniversite- sanayi iş birliği ile gerçekleştirilen bu gibi projeler devamlılığı da çok önemli. Bu bağlamda iş birliklerimize de devam edeceğiz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından projede katkıları olanlara belgeleri takdim edildi. Toplantı; Oliver Ersamus +Projesinin çıktılarının sunumları ve “ Çanakkale’de Zeytin ve Zeytinyağı Üretiminin Geleceği ve Sektör Beklentileri” paneli ile son buldu.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş