havadurum

Sel ve fırtına 9 can aldı

Türkiye genelinde yaşanan sel ve fırtına felaketlerinde 9 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Zonguldak açıklarında batan gemideki 11 denizcinin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

1430

Hafta sonu yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alan sel ve fırtına, can ve mal kaybına neden oldu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hafta sonu hayatı durma noktasına getiren, sel ve aşırı yağışlar nedeniyle 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Mürettebatın cansız bedenine ulaşıldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Zonguldak açıklarında batan Türk bayraklı kuru yük gemisinde bulunan 13 Türk mürettebattan bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Gece saatlerinde kamuoyu ile paylaştığımız gibi limanda bağlı Kamerun bayraklı gemi halatının kopması sonucu sürüklenerek karaya oturmuştur. Gemi mürettebatı itfaiye tarafından kurtarılmıştır" dedi.

Hava muhalefetine karşı yaşam mücadelesi

Bakan Yerlikaya kayıp mürettebatla ilgili, “Batan Türk gemisindeki 11 kayıp mürettebat ile ilgili arama kurtarma ekipleri hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine sabah erken saatlerde başlamıştır. 797 arama kurtarma faaliyetlerinde görevli arkadaşımız var. 295 araç, 2 uçak, bir helikopter devriye botlarımızla birlikte yoğun bir şekilde havanın müsaade ettiği ölçekte arama kurtarma çalışmalarımız sürüyor” dedi.

9 yurttaş yaşamını yitirdi

Yerlikaya, haftasonu yaşanan yağmur ve sel baskınları nedeniyle 9 vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirterek, “Zonguldak Karadeniz Ereğli'de maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Batmanda 4 vatandaşımız hayatını kaybetti ve bir vatandaşımız da Diyarbakır Hani'de sele kapılarak hayatını kaybetti. Bulunan bir mürettebatımızla beraber şu anda fırtına sel ve aşırı yağışlardan dolayı 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzülerek ifade etmek istiyorum” dedi.

“Turuncu kodla uyarı verilen illerden 16'sında 2009 ihbar yapıldı”

Yerlikaya, 57 okulun çatısının uçtuğunu ve turuncu uyarı verilen şehirlerden sadece 16'sında 2009 ihbar yapıldığını belirterek, “Bu ihbarlara ulaşan bütün turuncu uyarı yapılan illerdeki görevli sayımız 7 bin 52 bunun 323'ü AFAD personeli olmak üzere tüm illerde valiliklerin koordinasyonunda gayretler gösterildi. Maalesef 57 okulumuzun çatısı uçtu. Bunlarla ilgili ve diğer harcamalarla ilgili ilk etapta AFAD'dan 50 milyon lira kaynak gönderdik” sözlerine yer verdi. (AA-Haber Merkezi)

Paylaş