havadurum

Başkan Güneş “Sorunlar çözülene kadar mücadele edeceğiz”

Türkiye Büro Sen Genel Başkanı Türkeş Güneş, Çanakkale Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Şube Başkanları ve il temsilcileri ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda, Güneş “Yetkili sendika memura kötülük yapmıştır” dedi.

1694

Türkiye Büro Sen Genel Başkanı Türkeş Güneş, Çanakkale Türkiye Kamu-Sen Şube Başkanı İlker Kurt ve il temsilcileriyle buluştu. Düzenlenen toplantıda Başkan Türkeş Güneş “1.Dereceye 3600 ek göstergenin gecikmesinin nedeni; yetkili sendikanın toplu sözleşme masasında attığı imza, yaptığı mutabakattır. Yetkili sendika memura kötülük yapmıştır” ifadelerini kullandı.

“Atatürk Türkiye Kamu Sen’in kırmızı çizgisidir”

Anayasa Mahkemesinin kararının haksız olduğu dile getiren Türkeş, anayasanın ilk 3 maddesinin ve Atatürk’ün, Türkiye Kamu-Sen olarak kırmızı çizgileri olduğunu söyleyerek “Anayasanın ilk 3 maddesinin ve Atatürk’ün Türkiye Kamu-Sen olarak kırmızı çizgimiz olduğunu belirterek, “Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı ‘İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır. Devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Kamu Sen’in kırmızı çizgisidir. Devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e ne laf söyler, ne de laf söyletiriz” sözlerini kullandı.

“Masada hangi konuların konuşulacağı bilinmemektedir”

Memurların hiçbir sorununun tartışılmadığını, memur ve memur emeklilerin enflasyon tahminin altında bir maaş zammına mahkum edildiğini söyleyen Başkan Güneş “Aileleri ile birlikte yaklaşık 25 milyonu ifade eden memurlarımızın önündeki iki yıla ilişkin maaş ve özlük hakları 4688 sayılı yasa gereği sonu tek sayı ile biten yıllarda üye sayısı en fazla olan yetkili sendika ile kamu işvereni dediğimiz Hükümetin 1 Ağustos tarihinde başlayan toplu sözleşme süreci ile belirleniyor. Bildiğiniz gibi Geçtiğimiz ağustos ayında da 7.dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirildi. Toplu sözleşme masasında memurlarımızın hiçbir sorunu tartışılmamış, beklentiler karşılanmamış, memur ve memur emeklilerimiz enflasyon tahminin altında bir maaş zammına mahkum edilmiştir. Türkiye Kamu Sen olarak toplu sözleşme sürecinde, masaya katılma, sürece dahil olma, memurlarımızın sorunları çözme adına yaptığımız bütün çağrılar karşılıksız kalmış, ne memurun sorunlarını müzakere etmişler, ne de müzakere edecek sendika olan Türkiye Kamu-Sen’i toplu sözleşme masasına davet etmişlerdir. Hakeme taşınan yetkili sendika belgelerinden anlaşılacağa üzere, masada 22 gün boyunca çay kahve içip sohbet etmişler. Buradan üstüne basa basa ısrarla ifade ediyorum ki; malum yetkili sendika; masada hangi konuların konuşulacağını dahi bilmemektedir” diye konuştu.

“Malum sendikanın raf ömrü sona ermiştir”

Öncekiler gibi memur sorunlarının tartışılmadığını dile getiren Genel Başkan Güneş “Son yapılan 7.dönem toplu sözleşme de, öncekiler gibi memurun sorunlarının tartışılmadığı, müzakere edilmediği, en önemli meşru zeminin heba edildiği bir süreç olmuştur. Bu nedenle diyoruz ki; malum sendikanın miadı dolmuş, raf ömrü sona ermiştir. Bu durumu kendileri de görüyor, erimenin önüne geçmek için, kutsal hak arama aracı olan sendikacılığı, eşantiyon limited şirketine, zücaciyeci dükkanına döndürdüler” dedi.

“Tüm kollarımızda sorunların takipçisiyiz”

Çanakkale’de gerçekleştirilen toplantıda memurların sahip olması gereken haklara değinen Güneş “1.dereceye gelen memurlarımıza 3600 ek gösterge verilmesi, Yardımcı hizmetli sınıfının kaldırılarak bu sınıftakilerin GİH ve TH sınıfına geçirilmesi, Enflasyon farkının 0 zam demek olduğunu, mutlaka refah payı verilmesi gerektiğini, Temmuz ayında 8 bin 77 TL Ocak’ta 12 bin 174 TL olan ilave ek ödemenin memur emekli maaşlarına yansıtılmasını, 5510 sayılı yasa yönünden 2008 öncesi ve sonrası ayrımının kaldırılması, Enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi, başta kira yardımı olmak üzere ülkemizin geçinme şartlarını dikkate alan bir maaş düzenlemesi, Fazla mesai ücreti, harcırah tutarları ile aile çocuk yemek giyecek ve diğer yardımların günün ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, Taşra teşkilatına servis hizmeti ya da ulaşım imkanı sağlanması, Hizmet kolumuzdaki kurumlarda Adalet, Maliye, Gümrük ve Savunma Hizmetleri Sosyal Güvenlik başta olmak üzere yeni hizmet sınıfları ihdas edilmesi, SGK kurumu taşra teşkilatına uzman ve uzman yardımcılığı kadrolarının ihdas edilmesi, 666 Sayılı KHK kaldırılan ikramiyelerin yeniden ihdası, İş ve Meslek Danışmanı kadrolarına kurum içinden atama yapılması, İMD’lerin istihdam uzmanlığına geçişinin sağlanması, Kariyer uzmanlar arasında merkez taşra ayrımının kaldırılması, Adalet çalışanlarının 2802 sayılı yasaya göre değil 4483 sayılı yasaya göre yargılanması, Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatına uzman katiplik kadrolarının ihdası, Meteoroloji çalışanlarına ödenen havacılık tazminatın artırılması ve düzenli ödenmesi, Cefakar nüfus valilik ve kaymakamlık çalışanları için içişleri uzmanlığı kadrolarının ihdası, Pasaport ehliyet vs. gibi hizmetlerden alınan harç ve değerli kağıtlar bedelinden bu personele pay verilmesi, Devlet hayatımıza yeni giren 112 ve göç personelinin sorunlarının çözümü konuları başta olmak üzere hizmet kolumuzdaki bütün kurumlarda sorunların takipçisi ve çözümü için mücadele ediyor sorunlar çözülene kadar de edeceğiz” sözlerini kullandı.

“Bu anlayışı kınıyor ve reddediyoruz”

Günü birlik politika ve çözümlere itibar etmediklerini söyleyen Türkiye Büro Sen Genel Başkanı Türkeş Güneş “7 dönemdir toplu sözleşme masasında memura ihanet eden memurun hakkını aramayan malum sendika; erimeyi durdurmak adına memurun gözünü boyamaya, memuru eşantiyon dağıtarak aldatma yoluna gitmiş, memuru alınıp satılan meta yerine koymuştur. Kutsal hak arama aracı olan memur sendikacılığına da, toplumun en eğitimli kesimi olması hasebiyle, mesleği ile ilgili ülkesi ile devleti ile ilgili düşünceleri ve duruşu olması gerek memurumuzu da dejenere eden bu anlayışı kınıyor reddediyoruz” dedi.

“Memurumuzun tatile gitmesi hayal ötesidir”

Türk Büro Sen Genel Başkanı Türkeş, kalıcı ve uzun ömürlü yatırımlara yöneldiklerini söyleyerek “Türk Büro-Sen olarak; kalıcı ve uzun ömürlü yatırımlara yöneliyoruz. Bugün ki ekonomik şartlarda memurumuzun tatil yapması tatile gitmesi hayal ötesidir. İşte bu gerçeklerden hareketle üyelerimizin çalışırken ve emekli olduklarında faydalanacakları ekonomik tatil yapacakları bir sosyal tesisi hayata geçirmek sendikamıza kazandırmak için Antalya Manavgat’ta arsamızı aldık, inşallah tesisimizi de hayata geçirecek, sizlerin ekonomik şartlarla tatil yapmanızı sağlayacağız, işte Türk Büro-Sen ile eşantiyoncu ucuz anlayışın farkı buradadır” ifadelerini kullandı.

Memurları Türk Büro-Sen’e desteğe çağırdı

Memurların sorunların çözülmesi ve hak ettiği değerlere kavuşmaları için Türk Büro Sen’e destek vermeleri gerektiğini söyleyen Başkan Güneş “Sendika enflasyonun yaşandığı, hiçbir bilgi birikimi ve tecrübesi olmadan, kendini sendikacı ilan eden kişilerin çoğaldığı bu zamanda; Türk Büro Sen köklü yapısıyla, şanlı mazisiyle, kimlik ve kişilik kazanmış sendikal tecrübesiyle liyakatlı ve ehliyetli kadrolarıyla büro hizmet kolunun sorunlarını bilen, çözüm önerileri sunan, çözüm önerilerini de hedef kitlesi ve kamuoyu ile paylaşan büro hizmet kolunun lider sendikasıdır. Yetki yolunda Türk Büro-Sen’in tek rakibi yetkili beceriksiz sendikadır, diğer sendikal yapıların hizmet kolumuzda yetkili olması söz konusu değildir, diğer sendikalara üye olmakla yetkili etkisiz sendikaya üye olmak arasında fark yoktur. Yarış yetkili etkisiz sendika ile Türk Büro Sen arasındadır. Memurumuz sorunlarının çözülmesini, hak ettiği mali ve özlük haklarına kavuşmak istiyorsa, yetkiye en yakın sendika olan Türk Büro Sen’e destek vermek zorundadır” dedi.

Etkinliğin sonunda Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Kurt katılım ve katkı sağlayan tüm üyelere teşekkürlerini sundu.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş