DOLAR 28.9209 %0.04
EURO 31.7734 %0.16
G.ALTIN 1885.023 %0.68
BITCOIN 37436.91 %1.68
ETHERIUM 2036.3979 %2.02
BIST100 8053.43 %0.13
havadurum

Zonguldak’ta Batan Gemiden Bir Kişinin Cansız Bedenine Ulaşıldı: 12 Türk Mürettebatın İsmi Belli Oldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dün sabah saatlerinde mendireğe çarparak battığı belirlenen ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisinin 12 Türk mürettebatından hala haber alınamadı. Olumsuz hava şartları nedeniyle arama kurtarma çalışması yapılamayan geminin mürettebat listesi ortaya çıktı. Zonguldak açıklarında batan kuru yük gemisinde bir denizcinin cansız bedenine ulaşıldı.

643

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dün sabah saatlerinde mendireğe çarparak battığı belirlenen ‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisinin 12 Türk mürettebatından hala haber alınamadı. Olumsuz hava şartları nedeniyle arama kurtarma çalışması yapılamayan geminin mürettebat listesi ortaya çıktı. Gemi, liman içinde sürüklenmemesi için açığa giderken mendireğe çarptığı ve iletişimin bu andan sonra koptuğu öğrenildi. Zonguldak açıklarında batan kuru yük gemisinde bir denizcinin cansız bedenine ulaşıldı. 11 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Gemi Karaya Oturmamak İçin Açığa Gitti

Kent genelinde dün şiddetli yağış ve fırtına hakim olurken, sabah saatlerinde Ereğli Limanı’nda 2 gemi halatı kopunca sürüklendi. İddiaya göre ‘Kafkametler’ adlı Türk bandıralı gemi, liman içinde sürüklenmemesi için açığa hareket ettirildi. Daha sonra mendireğe çarpan gemi ile irtibat koptu. 12 Türk mürettebatı bulunan gemiye ve personele ulaşılamadı.

Mürettebat Listesi Belli Oldu

Kafkametler gemisinin mürettebatında Kaptan Cemal Turan, 2’nci Kaptan Hıfzı Tarhan, Telsiz Zabiti Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Güverte Ustası Tamer Özer, Usta Gemiciler İsmail Kaptan ile Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar, Usta makinist Cüneyt Aygen, Yağcı Ömer Hebip, Aşçı Metin Usta olduğu ortaya çıktı. Mürettebattan ise hala bir haber alınamadı.

Gece açıklama geldi

Gece saatlerinde açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya geminin battığını açıklayarak "Olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı `Kafkametler´ adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır." dedi.

(Haber Merkezi)

Paylaş