İlçe Sağlık Müdürü darp edildi

09.04.2021         

Gelibolu İlçe Sağlık Müdürü'nün covid testi yaptırmak isteyen bir vatandaş tarafında darp edildiği öğrenildi. Çanakkale Tabip Odası tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, dar eden vatandaşın sorgu sonrası serbest bırakılmasına tepki gösterilerek; "Ne yazık ki Mecliste Sağlıkta Şiddet Yasası olarak onaylanmış olan yasa, sağlık çalışanlarını şiddete karşı koruyamamakta ve etkisizdir" denildi.

Gelibolu İlçe Sağlık Müdürü`nün covid testi bekleyen bir vatandaş tarafında darp edildiği öğrenildi. Sıra beklemekten sıkılan vatandaşın doktor ve hemşire ile tartıştığı ardından şiddete başvurduğu belirtilirken, vatandaşın adam bıçaklama, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan denetimli serbestliği bulunduğu ifade edildi. Dar eden şahıs sorgusunun ardından serbest bırakılırken, Çanakkale Tabip Odası tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada;. Ne yazık ki Mecliste Sağlıkta Şiddet Yasası olarak onaylanmış olan yasa, sağlık çalışanlarını şiddete karşı koruyamamakta ve etkisizdir" denildi. Açıklamada; "Çok üzülerek, doktorlarımızdan, Gelibolu ilçe sağlık müdürümüzün, covid testi yaptırmak isteyen bir vatandaş tarafından darp edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Önce İlçe Sağlık Müdürlüğü hemşiresiyle, covid testini beş dakika beklediği için tartışan ve ona darba yönelen şahıs, hemşire hanımın doktor beyin yanına gidip yardım istemesi üzerine, doktor beyle tartışmaya başlamış ve sakinleşmeyerek şiddete başvurmuştur. Daha da üzücü olan şudur ki, adam bıçaklama, uyuşturucu kullanımı gibi suçlardan denetimli serbestlik almış olan şahıs, Gelibolu Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakılmıştır" ifadelerine yer verildi. 
Sağlıkta şiddetin sıradan bir olay olmadığı ifade edilen açıklamada; "Gelibolu Sulh Ceza Hakimliği`nin aldığı bu karar belirtmek isteriz ki, Çanakkale hekim camiasında sağduyuya ve vicdana aykırı bulunmuştur, adalet duygumuzu sarsmıştır. İlçe sağlık müdürü meslektaşımızın başvurusu üzerine, kendisine valilik tarafından koruma tayin edilmiştir. Sağlık çalışanlarına yönelen tehdit ve darp girişimlerine karşı, yasaların yetersizliği ve gösterilen tolerans, sağlık sistemimizin kanayan yarasıdır, bizler için tahammül edilemezdir. Ne yazık ki Mecliste Sağlıkta Şiddet Yasası olarak onaylanmış olan yasa, sağlık çalışanlarını şiddete karşı koruyamamakta ve etkisizdir. Sağlıkta şiddet sıradan bir olay değildir. Sağlıkta şiddete karşı tolerans göstermeyecek, TTB`nin önermiş olduğu haliyle yasal düzenleme, TBMM tarafından acilen kabul edilmek zorundadır. Çanakkale hekim camiası olarak meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, Bu davanın takipçisi olacağımız duyuruyoruz" denildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER