DOLAR 27.2575 %0.20
EURO 28.9088 %0.18
G.ALTIN 1676.2402 %0.04
BITCOIN 26269.57 %-0.14
ETHERIUM 1592.5431 %0.34
BIST100 8368.89 %0.18
havadurum

DOLAR, DOLAR, DOLAR....

3074

-``Hafta sonu beklenmedik ve sürpriz şekilde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve 20 ayda Merkez Bankası`nda üç başkan değişimi yaşanmış oldu.

Yeni hafta bunun yansımalarını izleyerek başladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası`nın faizleri 2 puan artırmasının ardından, iki gün olmadan Başkan Ağbal görevden alınmış oldu. Risk algısı arttı, belirsizlik yükseldi. Öngörüler orta ve uzun vadeden ziyade kısa vadeye indi.``

Ne oluyor bu ekonomiye, nasıl bu hale geldik diye düşünürken sizi duyar gibiyim. Pandemi ile gelen belirsizliğe eklenen ekonomik belirsizlik vatandaşı çaresiz bir duruma getirdi. Gençler gelecek kaygısıyla, çiftçi geçim derdiyle cebelleşiyor, esnaf ise perişan. Dün milletin efendileriyle buluşmaya gittim Canlar. EVET MİLLETİN EFENDİLERİ: KÖYLÜMÜZ. KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR diyen liderin efendileri ne hallerde üzülerek izledim. ``Mazot olmuş 6 7 lira daha aşağısına kurtarmıyor abla`` bu cümleyi üreticiden sürekli duyar haldeyiz. Şimdi dedim ya gençler, esnaf esas olarak üretimin en temelinden incelemenin başlaması gerek. Temeli çürümüş bir yapı nasıl katlar da çıksan yıkılmaya mahkum ise temeli toprağı çürümüş bir ekonomi de tam böyle.

Ekonomimiz neden bu halde diyenlere karşı sorum şu KÖYLÜ NEDEN BU HALDE???

1 Dolar 7, 1 Euro 9, 1 İngiliz Sterlini 10 Türk Lirasına denk. 1 Doların 2 Türk Lirasına eşdeğer olduğu günü hatırlarım. Televizyonlar nasıl da dünyanın sonu gibi haber yapıyordu. Şimdi televizyonlarda ses yok. ÇIT çıkmıyor. ``dolara ihtiyacınız yok sizin dolarla ne derdiniz var yok ki`` diyen siyasetçilere yine sorum şu: KİMSENİN DOLARLA İŞİ YOKSA KÖYLÜ NEDEN BU HALDE??? ÜRETİM NEDEN BU HALDE??

Yazarların özgürce yazamadığı, üretimin durduğu, politikaların krizleri yönetemediği bir ülkede devamlı koltuktaki isimleri değiştir kime fayda sorunu çözemedikten sonra. Üzülüyorum çünkü bu ülkeyi çok SEVİYORUM.

Bir de bunlar yetmezmiş gibi yine bir CUMARTESİ SÜRPRİZİ dercesine cumartesi sabahı uyandığımızda gece saat 2 de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla İstanbul Sözleşmesinden Türkiye`nin çekildiğini öğreniyoruz. TBMM onayıyla yürürlüğe giren bir sözleşme yine aynı irade ile feshedilebilir.

Hadi şimdi temel bir hukuk bilgisi: Fonksiyon gaspı, Görev gaspı veya İşlev gaspıyasamayürütme ve yargı organlarından herhangi birisinin, bir diğerinin yetkisini hakkı olmadığı halde kullanmasıdır.  İdarenin fonksiyon gaspı işlemleri, yok hükmünde sayılır.

Yani cumhurbaşkanı kararı da olsa halk da seçmiş olsa meclise saygı önemli.

Daldan dala atladığımız, hangi habere daha çok şaşırdığımızı bile anlayamadan bir yenisinin eklendiği bir haftaya konudan konuya atlanan bir yazı yaraşır.