DOLAR 27.2539 %0.18
EURO 28.904 %0.16
G.ALTIN 1676.14 %0.03
BITCOIN 26255.27 %-0.20
ETHERIUM 1588.6271 %0.09
BIST100 8357.63 %0.18
havadurum

Hayatımızın Liderliğini Elimize Alsak Neler Mümkün Olur?

3151
Tarih boyunca pek çok lider geldi geçti dünyadan. Hatta coğrafyamız Anadolu, tarih boyunca sayısız devlete ve bu devletlerin şanlı hükümdarlarına ev sahipliği yaptı ya da onların bir diyardan bir diyara geçmelerinde köprü görevi üstlendi. Bu kadar çok lider içinde insanlık hep bir yol gösterici bulma arayışına girdi. Bulduğu liderlerin de peşine takılıp yürüdü gitti insanlık, bazen iyi bazen kötü. Tarihte insanlığa çağ atlatan sayısız lider olduğu gibi örneğin Mustafa Kemal ATATÜRK, Fatih Sultan Mehmet; insanlığa karanlık çağlar yaşatan liderler de oldu örneğin Adolf HİTLER.
 
Toplum da hep zor zamanlar için kendine kurtarıcı arar hale geldi. Sorunların çözümü insanlık için her zaman lider ile çözülecek bir hal aldı. Kimse ,benim elimden ne gelir diye düşünmeden herkes hep kendinden üst bir güce ,bu sorunları çözme görevini verdi. Bu adeta sorumluluğu bir başkasına verip benim elimden bir şey gelmez diyerek kenara çekilmekten başka bir şey değil. Efendim, ekonomi çok kötü gidiyor hep bir ağızdan suçlu mu aramalıyız? Ya da eğitimde sorunlar var diyerek şikayet mi etmeliyiz? Elbette bir suçlu bulmak, onu şikayet etmek herkes için en kolayı. Hatta bunları çözmek için o yapsın, şu yapsın diye görevi başkalarına yüklemek tabii ki de en kolayı. Peki, ya biz de şikayet ettiğimiz konularda ben ne yapabilirim diye kendimize sorarsak? Bunu hiç düşündünüz mü? 

Hayal edin! Dünyadaki herkes şikayet ettiği konularda kendince bir şeyler yapmaya başlasa nasıl olurdu? Örnek olarak şikayet ettiğiniz bir konu üzerine çalışan sivil toplum örgütüne üye olsanız ya da mahallenizde bulunan sokak hayvanlarını besleseniz nasıl olurdu? Belki de sizin katkıda bulunduğunuz çok küçük bir konu dünya için kocaman bir hale gelecek. Bu durumu kelebek etkisiyle açıklamak istiyorum. Kelebek etkisi, Edward Lorenz`in çalışmalarına dayanıyor. Bu çalışma ,Amazon Ormanları`nda bir kelebeğin kanat çırpması ABD`de fırtına kopmasına neden olabilir örneği ile akıllara kazınmıştır. Belki de benim elimden ne gelir dediğiniz konuda küçük bile olsa harekete geçmeniz tüm dünyada dönüşümün kapılarını açacaktır.
 
Kendi içimizdeki lideri keşfedip bu alanda bir şeyler yapılmalı dediğimiz konularda hemen harekete geçmek elimizde. Büyük, küçük fark etmez. Önemli olan kendi kapımızın önünü süpürmeye gönüllü olmamız. Kapısının önünü süpüren tüm insanlar bir araya gelerek birlikte dünyayı pırıl pırıl yaparlar. Hadi! Kafanızdaki konuyla ilgili ben ne yapabilirim diye düşünmeye başlayın ve harekete geçin. Hemen şimdi!