havadurum
Esra Güller

esragullerx@gmail.com

Sesi duyulmayan çocuklar...

Sesi duyulmayan kaç çocuk var sokaklarda? Kaç çocuk hiç görülmeden geçiyor? Doğru bir ceza bile yok. Yalnızca elimizdeki telefonlardan duyabiliyoruz çığlıklarını.

4848

Son zamanlarda farklı sosyal medyalarda, farklı haber sitelerinde karşımıza çıkan bir olay var. Bağcılar’da Metin Şenay isimli bir şahıs, yıllar boyunca farklı çocukları istismar ediyor. Bu olay, uzun yıllar boyunca devam etse de biz bunu 2024 yılında öğrenebiliyoruz. Haberin detaylarına girdikçe öyle korkunç şeyler çıkıyor ki belki de okurken bile kanımız donuyor.

Olaylar aslında 2009 yılında başlıyor. 2009 yılında sabıkası bulunan bu sanık 2023’te hazırlanan iddianame ile tekrardan gündeme yerleşiyor. Gazeteci Seyhan Avşar’ın haberine göre, Metin Şenay’ın 2009 yılında yargılandığı ve ‘somut delil’ yetersizliği sebebiyle serbest kaldığı Yargıtay kararı bulunuyor. Neredeyse 14 yıl boyunca aynı suçları işlemeye devam ediyor. 14 yıllık süreçte kaç çocuğun hayalleri kararıyor, unutamayacakları bir travma ile baş başa kalıyorlar. Şenay’ın odasından çıkanlar ise korkunç. Ancak burada merak edilen başka bir şey var.

Kim kimin evinden çıkıyor, alt komşu eve kaç kişiyle geliyor, karşı komşu eve neden bu kadar geç saatte giriyor?” sorularını soran sevgili mahalleliler neden bu olayların farkında değil? Hiç mi fark edilmiyor? 14 yıl boyunca karşı komşusunun eve aldığı arkadaşları ‘ahlaksızlık’ olarak değerlendirip yüzünü buruşturan mahalleli burada yok mu? Neden bir kişi sesini çıkarmıyor? İnsanların kendilerini olduklarından farklı gösterdiği elbette bir doğrudur. Ama mobese kameralarından daha iyi bir gözlem yeteneğine sahip olan bu mahalleli neden burada yıllar boyunca kör kesiliyor?

İşin bir diğer korkunç boyutu da bundan çok daha farklı aslında. Bu istismarlar hiç mi anlaşılmıyor? Aileler gözlerinin önündeki çocuklarını bu kadar mı görmüyor? Bu çocuğun diz kapağındaki ufak bir yara değil. İstismar nasıl olur da fark edilmez? Bunu düşünmek istemiyorum bile.

Bu gibi istismar olaylarını ancak sosyal medyada yayılınca öğrenebiliyoruz. Kim bilir kaç çocuğun sesi duyulmuyor? Kaç çocuk görülmeden geçiliyor sokaklardan? Görüyoruz ki 2009’da 12 yıl gibi basit bir ceza aldıktan sonra sokaklarda gezebiliyor. Gerçek bir ceza bile yok.

Sesi duyulmayan kim bilir kaç çocuk var sokaklarda! Çocukların sesi olmamız gereken yıllarda, yalnızca sosyal medyadan öğrenebiliyoruz böyle şeyleri. Umarım bir gün, gerçek bir ceza aldıklarını görebiliriz.